| Henrypericolpublic a întrebat:

Am un prieten cu care mă înțeleg bine și îl știu de ceva vreme. De la un timp îl vedeam mereu ca sta la coltul unui bloc și trecând 4 luni pe acolo în fiecare zi căci e în drumul meu mă întâlneam și vorbeam cu el.Dar acolo am văzut ca Multă lume cumpăra tigari și de multe ori l-am văzut și pe el și pe amicii săi cu ceva pachete anonime sau pliculețe. O data când m-am întins în zona aceea la vorba cu el, un amic de acolo a primit bani de la un client și i-a palma ceva mic și împachetat. Mă gândesc dacă sunt șanse sa fie dealer. El nu mi-a zis nici o data ca ar face ceva dar după ce de 4 luni am drum pe acolo, mă întâlnesc cu el și văd anumite detalii cam 75% înclin sa cred ca e dealer. Nu as vrea ăsta ca era om glumeț om de treaba, dar dacă nu ba bag în afaceri, nu cumpăr de la el și doar vorbesc cu el se poate ca în viitor daca-l prinde politia eu sa am probleme fiind cunoscut ca amic al sau? Sincer și eu am rămas uimit canu am văzut ca distribuie țigări și acele pachetele anonime.O data mi-a zis sa stau puțin și s-a dus puțin mai departe unde a scos pachete de ceva și de țigări și i le-a dat cuiva, iar apoi s-a întors și am continuat sa vorbesc. Poate fi rău sau grav pentru mine dacă e dealer și e prins? Întreb pentru ca am mai auzit astfel de cazuri în care tot așa oamenii nu știau ca X sau Z e dealer și au fost luați prin surprindere de politie.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El când este pe stradă și face aceste acțiuni în mod clar distribuie droguri. Astfel este preferabil să nu socializezi cu el pe stradă. Dacă o faci, chiar dacă nu ești surprins de poliție cu droguri asupra ta, poliția te poate ancheta asupra relației pe care o ai cu el, ceea ce este neplăcut. În rest nu poți păți nimic.

| Dismally a răspuns:

Cat timp nu ai vazut nimic, nu ai stiut nimic, nu ai ce sa patesti.

| Emma30555 a răspuns:

Dacă tu ești nevinovat nu ar avea ce sa ți facă, doar ca nu cred ca ai vrea sa fii carat în secții de politie și sa fii luat la întrebări, deși toate detaliile pe care le ai văzut te poți face ca nu le vezi. Totuși poate ca ar fi bine sa nu te duci chiar atât de des pe acolo, sa eviți situațiile care ar putea deveni neplăcute

| melodrama a răspuns:

Am fost martor la un consum de droguri la o petrecere, la randul meu si eu am prieteni care consuma\vand droguri, nu m-am bagat. Atata timp cat nu te implici, nu iti poate face nimeni nimic. In cel mai rau caz sa nu apuci sa dai declaratie la tribunal ca martor.