| anonim_4396 a întrebat:

Am un sistem Philips 5 + 1 si are 3 mufe: verde, negru si portocaliu. Acum am conectat sistemul la laptop printr-o mufa jack si intra verdele (care sunt boxele) si mai ramane negru si portocaliu. Amandoua leaga subwooferul insa cum este mai corect, portocaliu sau negru?
Daca bag doar mufa verde, subwooferul nu merge la capacitatea lui maxima.

2 răspunsuri:
| Blade82 a răspuns:

Sistemele 5.1 sunt formate din 6 canale de intrare individuale deci cel mai bine merg atunci cand folosesti o placa de sunet 5.1. Daca il folosesti doar pe doua canale atunci nu vei auzi decat pe canalele la care corespund mufa care o introduci. Daca vei baga semnal pe mufa subwooferului si a centrului doar pe acele difuzoare iti va merge muzica.

| misterwexx a răspuns:

Asa e cum spune blade82, insa incearca sa vezi daca nu ai la sistem optiunea de intrare stereo si iti va face virtual 5.1