| anonim_4396 a întrebat:

Am vazut niste anunturi pe olx si scria acolo "vand iphone 6 pentru piese" cum vine asta? happy

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

IPhone-urile au un cont cloud, daca tu pierzi telefonul sau iti este furat ai posibilitatea de al bloca in icloud, odata blocat nu se mai poate debloca decat daca cunosti acele date de la contul respectiv de icloud respectiv parola, si cum acestea sunt imposibil sa le aflii daca nu este telefonul tau, nu mai ai ce face altceva cu el, adic ai un telefon functional, dar pe care nu ai nici o posibilitate sa-l folosesti daca nu cunosti acea parola iar singura modalitate sa-l repari e sa ii inlocuiesti placa de baza, care nu se prea merita.
Si uite asa ai ramas cu un telefon care poate fi folosit doar pentru piese avand in vedere ca placa de baza este blocata in icloud.

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

E defect dar anumite piese se pot folosi.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sunt blocate in icloud si nu mai pot fi folosite