| anonim_4396 a întrebat:

Anorexie sau obezitate?

Răspuns Câştigător
| Bondarel99 a răspuns:

Cunosc persoane cu obezitate care traiesc foarte bine(ma rog, cu unele problemute la inima si altele), adica supraponderale dar nu la stadiul ala de obezitate morbida si se traieste ok.Anorexia e foarte serioasa, riscul de a muri e foarte mare si ajungi ca o leguma, viata ta o sa fie distrusa si cu greu te mai pui pe picioare.De obezitate sunt multi care au scapat cu multa munca si mai ales ambitie.
Deci cred ca ti-am raspuns la intrebare...

17 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Exista si calea de mijloc: o greutate normala si un mod de viata cat de cat sanatos. De ce trebuie sa te incadrezi, musai, in doua extreme?
Si una si alta sunt niste boli care pot fi controlate. Toata chestia e sa ai mai mult de un neuron activ si sa nu-ti bati joc de tine insuti.

| mona a răspuns:

Nici una nici alta

| Leocerba a răspuns:

Care dintre cele 2 boli, ce?
E din ciclul " Preferati sa va calce un Bugatti Veyron sau un Moskvici?" sau ce vrei tu sa afli?

| SAMM0603 a răspuns (pentru Leocerba):

Vreau sa stiu parerea altora. Ce ar alege ei daca s-ar afla in aceasta situatie. Argumente. happy

| Alyra a răspuns:

Bună! happy
În primul rând, astea 2 nu sunt opusuri. Obezitatea e o boală strict fizică. Bine, adevărul e că de obicei este însoţită de binge eating disorder(nu-mi amintes numele în română), care e o boală mentală la fel ca anorexia. Cei cu B.E.D. au problemă în a se opri din mâncat chiar dacă sunt sătui. Mănâncă pe fond de emoţie, înţelegi tu.
Deci întrebarea ta nu e chiar foarte logică, dar să-ţi răspund totuşi. thinking
Nu cred că a existat cineva vreodată să spună "vreau să fiu obez/ă". Sau poate a existat, dar nu ştiu eu. Oricum, persoane care au spus că vor să fie anorexice au existat mai multe cu siguranţă. Ce-i drept, trebuie să nu fi chiar complet la minte să îţi doreşti oricare din astea 2. Şi totuşi( nu mă urî) într-un fel le înţeleg pe cele care vor să fie anorexice. Deşi, majoritatea nu-şi dau seama ce-şi doresc şi nici nu ştiu ce-i aia. Dar un singur lucru e clar: dacă eşti anorexică ai control de sine. Dacă eşti obez.n-ai nimic.
Deci, aleg prima variantă.
O seară frumoasă!

| 4b a răspuns:

Niciodata extremele nu sunt bune

| măcheamăăăî a răspuns:

Anorexie.

| zurick a răspuns:

Anorexia-Mama imi spune ca asa o sa ajung, daca nu mananc nimc, zice ca ma infometez ca sa slabesc si ca o sa ajung la spital.
Bineinteles ca cea mai de preferat e sanatatea, dar daca ai zis dintre astea 2 aleg anorexia, pentru ca am vazut multi copii(nu neaparat)jigniti ca-s obezi

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce as alege dintre doua boli cand pot duce o viata sanatoasa facand miscare si mancand ca un om normal?

| Northern a răspuns:

La mijloc.

| deny2013 a răspuns:

Sanatatea e pe primul loc!

| Girl72 a răspuns:

Aleg sănătatea!

| Rusu_Viorel_1985 a răspuns:

Obezitate. De la anorexie poti chiar muri.

| Leocerba a răspuns (pentru Rusu_Viorel_1985):

Si de la obezitate, nuuuuuu?

| Rusu_Viorel_1985 a răspuns (pentru Leocerba):

Ba da dar mai bine ghiftuit decat doar piele si os.

| Leocerba a răspuns (pentru Rusu_Viorel_1985):

Of, of, of, numa` la tine te gandesti!

| Eleventh a răspuns:

Ce as alege? Cred ca obezitatea. Anorexia e o boala de alimentatie insa e si o boala psihica, pe cand obezitatea tine (excluzand cauzele genetice) doar de alimentatie. In plus sunt mult mai multe persoane obeze decat anorexice, deci sunt si mai multe solutii pentru a o trata.