| AnneMarri a întrebat:

anul 1998 a fost an bisect?

Răspuns Câştigător
| Needle a răspuns:

Nu, anul 2000 a fost an bisect.
Funda?

5 răspunsuri:
| aly a răspuns:

Nu a fost

| Maxiela a răspuns:

Nu,nu a fost luna a avut 28 de zile si ultima zi a fost duminica(anul bisect se repeta odata la patru ani canf februarie are 29 de zile); urmatorul an bisect va fi in 2012

| annelie a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Anii bisecti apar din 4 in 4 ani si au proprietatea ca in loc de 365 de zile au cu una mai mult(366). Acest lucru se datoreaza faptului ca luna februarie are 29 de zile.
P.S.: Ca sa iti dai seama daca un an e bisect sau nu, vezi daca e divizibil cu 4. Pentru a vedea dc un nr e divizibil cu 4 se iau ultimele 2 cifre(ca numar) si se impart la 4.
De ex 345561 nu e divizibil cu 4 deoarece 61 nu e divizibil cu 4, dar 86412 este divizibil cu 4 deoarece 12 e divizibil cu4.
Ai putea macar te rog sa-mi votezi raspunsul ca Folositor/Inteligent? Multumesc anticipat. O zi buna

| alinuu_5268 a răspuns:

Da