| anonim_4396 a întrebat:

Anul asta, cam in toata tara nu s-a cosit iarba prin orase. Nu numai in Bucuresti.
In conditiile in care vegetatia a crescut abundent, plantele au inflorit in voie, nu ar trebui sa vedem mai multi fluturi, mai multe insecte in general? Cu toate astea, abia se vad 1-2 pe saptamana. In anii trecuti vedeam foarte multi zilnic. Oare de ce?
Apoi, nici ratele salbatice care s-au stabilit pe apele din zona, anul acesta nu au pui. Nu stiu de alte specii. De ce?

1 răspuns:
| nuspuncinesunt2 a răspuns:

La noi in Bacau s-a cosit iarba saptamana trecuta.Pai nah, fluturii, buburuzele, gandacii nu prea ies cand vad ca ploua cu galeata. Fluturii la umezeala mor. Buburuzele s-ar ineca si nu au aavea unde sa se adaposteasca.Nah,nu apar anul asta, poate apar la anul.