April
| April a întrebat:

Are vreo importanta pedeapsa in educatie? Ce pedepse ati accepta si care vi se par inacceptabile, acasa, la scoala?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da cred ca are o importanta destul de mare. Te ajuta sa constientizezi faptul ca ai gresit. Nu sunt de acord cu bataia ca si modalitate de pedepsire, insa parintii te pot pedepsi prin a ti restrictiona accesul la calculator, la iesiri in club, la bani de buzunar, sunt diverse metode. Iar la scoala cred ca notele sunt cea mai mare pedeapsa. Asta pentru cei care se preocupa cat de cat de scoala. Oricum in functie de gravitatea faptei se ia in calcul si pedeapsa, asa mi se pare normal.

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Cea mai buna pedepsa este cea din catalog. Din moment ce nu stiu, sa nu fiu jignita ci sa mi se dea 4.Pentru ca unii profesori nu se multumesc sa noteze ci sa comenteze si uneori sa jigneasca elevul sau familia acestuia

| AndaWest a răspuns:

Normal ca are un rol important, asa inveti unde si ce ai gresit, si inveti sa respecti mai mult pe cei care te incojoara.eu ma uit la fratiorii mei, care nu pun pret pe nimic, tot strica si rup, si se comporta de parca tot li se cuvine.eu cand eram mai mica eram pedepsita sa nu ma joc cu ceva ce imi placea, sau sa nu imi cumpere nu stiu ce, dar ei nu stiu de asa ceva

| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Sper ca prin "pedeapsa" te referi la restrictii la calculator, la iesitul cu prietenele/prietenii, la bani de buzunar. nu, nu sunt de acord pentru ca prin restrictionarea a unor activitati sau obiecte cu care tu esti obisnuita, iar parintii insista sa-i asculti, la un moment dat vei ceda si vei face exact pe dos, insa in defavoarea ta si pe la spatele lor. apoi de la luarea pe ascuns a unor bani de buzunar vei ajunge sa "furi" lucruri mai de pret sau tigari/bautura fara ca parintii tai sa-si dea seama. sunt de parerea ca pedeapsa este o forma a parintilor de as arata si impune punctul de vedere si de a lua de la copii lor ceea ce lor le place cel mai mult sa faca, crezand ca au lovit punctul sensibil si ca de acum in colo totul va fi calm intre "tabere" datorita "fricii" de pedepsire. ei bine eu consider ca asta este o mentalitate destul de gresita si ca parintii prin restrictionare fac doar sa inrautateasca lucrurile si sa-i ridice pe copii impotriva lor in mod constant. cel mai bine atunci cand greseste ar trebui sa il iei de o parte si sa-i explici ceea ce nu a facut corect, ca alta data sa nu se mai intample, avertizandu-l ca isi face un rau singur, si nimanui altcineva. daca parintii ar vorbi cu calm si cu intelegere asta vor primi in schimb plus ascultarea copilului, dar daca ei se poarta total invers, gen tipete, vorbit rastit si jigniri, tot asta vor primi si de la copii.

| JesterRO a răspuns:

Pedeapsa conduce disciplina, in niciun caz educatia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai buna"pedeapsa" insa cu efectul pedepsei este educatia calului naravas de a accepta fraul, iar pe discipol il pedepsesti lasandu-l sa ramae asa cum doreste ( incult/prost) deoarece toata viata va simti ca a gresit si oricand are timp sa inteleaga ca s-a pedepsit singur "

(Aros din Milet )

| Victor_6850 a răspuns:

Cred ca pedeapsa nu-si are locul in procesul de educatie. niciun fel de pedeapsa. http://www.youtube.com/watch?v=cpXGJUxfIAA