| gagiqutzza a întrebat:

As vrea sa stiu si eu pe ce materii trebuie sa ma axez pentru a intra la facultatea de farmacie? Si ce materii se dau la admitere? Imi doresc foarte mult sa intru acolo.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cate stiu eu chimia anorganica si chimia organica sunt materiile de baza. In plus, se mai da Botanica de clasa a noua.

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Chimie, biologie... Examenul de admitere difera in functie de facultate. Cel mai simplu este sa intri pe pagina facultatii respective si sa vezi cum se desfasoara admiterea si ce probe de concurs au. Bafta!

| Közmyn17 a răspuns:

Salutare!
Si eu tot la farmacie vreau sa dau... te sfatuiesc sa incerci la iashi...este cea mai buna din tara...
Ca materii: chimia organica si biologia de clasa a11-a...
Intra pe google si scrie: facultatea de farmacie iashi...
intra pe prima...
si vezi acolo tot...inclusiv niste tipuri de subiecte!

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chimie/biologie sau amandoua

| lick a răspuns:

Pai cred ca are trebui sa te axezi pe chimie si chestii din astea...

| Andreea1805 a răspuns:

Trebuie să ştii foarte multă chimie şi biologie(din câte ştiu eu, materia din clasa a IX-a şi a X-a- adică Biologie Vegetală şi Animală). La admitere sunt grile: 60% Chimie, 40% Biologie. Îţi recomand să faci pregătire la cele două, măcar în clasa a XII-a, nu se intră prea uşor la Farmacie. Mai intereseză-te, dacă îţi doreşti cu adevărat, vei reuşi. Eu îţi doresc multă baftă!