| twist00 a întrebat:

Aseara mi s-a facut un joc foarte interesant.
M-a pus sa aleg un numar in minte, apoi mi-a zis sa-l inmultesc cu 2, ca apoi sa-mi mai dea el un numar cu care sa-l adun si apoi m-a pus sa scad din suma totala numarul pe care il alesesem in minte, iar el fara sa stie numarul pe care l-am pus eu mi-a zis rezultatul care era alt numar ales de mine ceea ce era corect, l-am pus sa-mi faca de mai multe ori cu numere mai dificile si de fiecare data el imi spunea raspunsul corect, m-am gandit ore-n sir la rezolvarea problemei si nu am reusit sa aflu cum face.
Care este secretul acestui joc?

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Sunt doua conditii:
1. Prima este sa joci corect. Daca ii spuneai un numar iar dublul lui i-l spuneai gresit, atunci zapaceai calculul.

2. E simplu. Ai un numar X ales de tine. Si faci asa, il inmultesti cu 2. Deci ai X*2. El iti mai da un numar. Sa ii zicem A. Si te-a pus sa ii aduni. Deci rezultatul tau va fi: X*2 + A (unde A este cunoscut). Apoi te-a pus sa scazi X din suma. Deci vei avea:
X*2 + A - X, adica X + A. Si el ti-a spus sa ii dai rezultatul. Practic ai o ecuatie de tipul: X + A = B, unde A si B sunt cunoscute(deoarece B i-l dai tu).
X = B-A (calcul pe care el trebuie sa il faca in minte).

Cam asta este marea smecherie.

1 răspuns:
| johnnny123 a răspuns:

Marea smecherie este ca la un moment dat te pune sa scazi numarul pe care l-ai ales.

Deci nu conteaza ce numar ai ales, rezultatul final va fi mereu acelasi.