| chiftelutacrocanta a întrebat:

Astazi am trecut prin clipe grele.Pur si simplu am trait in pielea la trei personaje pe care le urasc.Si m-am urat pe mine insumi, eram prins in pielea lor.Marea problema e ca am iesit cu greu din piele lor,dupa ce mi-am dat seama ca ei nici macar nu seamana intre ei. Apoi m-am uitat in oglinda si am vazut un om urat,pe care il vedeam frumos in alte zile.Mi-am zis:Cine naiba sunt eu? De ce trec prin atatea personaje zi de zi? Ma simt contaminat,ce dracu! Ma simt atat de bine cand sunt eu insumi,si totusi fiind musulman am obiceiul sa ma aseaman cu oamenii musulmani,sa cred ca eu sunt de-o seama cu acei oameni musulmani pe care ii urasc,si nu sunt de-o seama cu ei.Ei au barbile lungi si privirile impunatoare,eu nu am barba lunga si nu am privirea impunatoare.M-am ascuns in singuratate,simteam nevoia sa rup bucati din mine,nu imi doream sa seaman cu nimeni,vream sa fiu doar eu insumi,curat,necontaminat de altii, ca un copil nevinovat.Am inceput sa imi detest si familia pentru ca simt ca seman cu ei,si nu ma simt special,simt ca sunt un robot limitat care e programat sa traiasca aceeasi poveste ca a familiei lui,vreau sa ma indepartez de oameni si nu pot,ei ma urmaresc in ganduri,imi patrund in piele,ma transform in ei, ce sa fac sa ma despart de oameni? Ar trebui sa nu ma mai numesc om?

1 răspuns:
| T0T a răspuns:

Robocap.