| Dan a întrebat:

Atentie! Ai auzit de Gripa Porcina din tara? Luati masuri de precautie cat mai urgent!

Răspuns Câştigător
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

@ aNa ai dreptate, e un caz la Barlad, o profesoara, dar nu exista confirmarea oficiala, dar mai este un student la Iasi, tot din Barlad, depistat la Braila unde era in vizita la prietena lui, cazul este confirmat. Despre familia studentului nu se stie inca nimic, se asteapta rezultatul analizelor.

9 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Si cam ce masuri de precautie ai recomanda? Ca tot vad "evitati aglomeratiile", dar in bucuresti de cand ai pus piciorul afara din casa esti "in aglomeratie".

lolita
| lolita a răspuns:

Haide mai, ca pe mine nu ma sperie gripa asta, medici au recomandat ca daca ai febra sa te duci la urgenta, eu locuiesc in Spania, destul de aproape de unde au fost cele mai multe cazuri, si inca mai sunt si nu mi-am facut probleme, am colindat prin tara si am fost la cumparaturi in cele mai mari complexe si nu m-am complexat de gripa. ok, eu mi-am cumparat doar masti de protectie, dar deocamdata nu am auzit de nimic de genul la mine in oras.se poate trata si cauzeaza moartea doar daca nu estei tratat la timp si si probleme respiratorii, asta este ca si gripa aviara care a trecut.

| Cryssy a răspuns:

Buna. Da. am auzit. Iau masuri.

| adriana_sw33ty_angy a răspuns:

Eu sunt departe tongue... dar cei dragi mie din tara sad worried familia, prietenii worried... off sper sa treca cat mai repede sad

| Aurelia a răspuns:

Am auzit de gripa asta porcina, dar nu stiu ce masuri de precautie exista contra ei, se ocupa parintii mei de astabig grin

| Chuck a răspuns:

@ psiholoaga: asa este.
Si aglomeratii gasesti peste tot. Si daca esti langa doi oameni, este considerata o aglomeratie, pentru ca sansele de contactare a virusului sunt mari.
Au aparut multe controverse pe tema vaccinului, cautati pe net!

Inca un lucru, specialistii dau multi oameni morti din cauza acestui virus. Ce nu stim noi, si ma intreb si eu, este ca habar avem cati oameni mor din cauza gripei obisnuite.
Oare numerele de morti, din cauza gripei obisnuite si gripei porcine, sa fie aproximativ egale?

| Ys a răspuns:

EU AM AUZIT ASTAZI K SA AJUNS PANA IN BARLAD DAR NU SE STIE SIGUR...se spune ca a plecat o profesoasa in strainatate si cand s-a intors in bd.era racita deocamdata nu se stie daca este gripa... dar liceul ala este inchis...chiar trebuie sa avem mai grija nu este de joaca cu asememea boala...

| Razvy197 a răspuns:

La noi la scoala o sa vina sa facem vaccin.eu o sa il fac pentru orice eventualitate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am senzatia ca cel putin in Romania discutia cu gripa AN1H1 se invarte undeva intre cei 525. 000 de morti din Libertatea, indiferenta si indolenta nativa si potentialul unei surse de venit pentru cativa smecheri…

M-am uitat un pic pe cifre (nu pe cele ale imbecililor din Libertatea la care matematica este inca undeva la nivelul clasa I si "hai sa invatam sa scriem semnul "+")…

Mi-a iesit asta:
http://atitudini.wordpress.com/......ripa-asta/

Eu cred ca majoritatea nu ne dam seama cat de serioasa poate deveni treaba!

Si chiar daca par insensibil, pe mine nu ma sperie numarul de "posibile decese"… Ma sperie costurile la nivel de societate!
Tineti cont cam cat a costat in Romania gripa aviara. Si adaugati ca azi ne aflam pe fundul unei foarte adanci gropi numita "criza economica"…

Au autoritatile idee cam despre ce poate fi vorba intr-un viitor foarte apropiat?