| LisaJulie a întrebat:

Ați dori ca în România sa existe o lege care sa permită cetățenilor sa aibă arme asa cum este în Statele Unite ale Americii?

19 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, sub nicio forma, de ce am face asta?

| relian a răspuns:

Eu da, mi se pare ceva normal, ca orice om sa poata sa cumpere ceva ce unia au.
Nu vad de ce unia sa poata si altii sa nu.Ma refer in RO, politia, si care mai sunt firme de astea, au arme, de ce aia pot sa aiba si un cetatean oarecare nu?

Ca si guvernant cinstit laughing corect laughing laughing de ce tiar fi frica? Tu ajuti omu, de aia doar is aia acolo in guvern in parlamentu nu?

Legea in RO si restul lumii nu-i, pentru ca nu se doreste asa ceva, de catre guvernantii.
Restu lumii a mers si merge pe ideea aia de feudali, cei care conduc is feudali, populatia is slugi, trebuie sa asculte de feudali.
In trecut oamenii erau la fel de exploatati, cand nu mai suportau, iseau la rascoala, cu unelte agricule, pentru ca nu aveau voie sa aiba arme, exact ca si in ziua de astazi.

Lgea asta sa mentinut chiar daca feudalismu s-a dus, ori sia schimbat numele laughing cei care au avnit cu alt nume, dar cu aceleasi idei, normal ca legea asta au pastrat-o, au experienta, stiu ca oamenii cand nu mai pot se rascoala, daca aer detine arme iar rasturna f rapid, ba iair elimina, pentru ei doar gindu asta, ideea este un cosmar laughing pai ce se fac ei de se intampla ceva.

Bine ei vin cu texte ca vezi is cu grija pentru ca oamenii sa nu se omoare intre ei, nu zic pe ei, o baga pe aia cu copii, cu povesti nemuritoare.

Daca e asa, oricum au spus ca sintem prea multi, mai trebuie sa ne imputinam nu? Uite au metode, sa lase arme la oameni, sa se omoare intre ei, asa ne imputinam.

Dar de unde, omu nu omoara alt amarit, se duce peste tilhar si il poate arenja, aia este teama lor, asa a fost de cand e lumea.

Asa ca legea asta nu va exista niciodata in RO nici in UE macar, nu e bine pentru cei care guverneaza.

Singura modalitate sa scapi de tilhari, este sa se descopere o alta planeta si sa emigram acolo, sai lasam aici pe ei singuri laughing

| MistarGoGu a răspuns (pentru relian):

Nu stiu ce varsta ai sau daca ai trecut prin armata! Este o responsabilitate enorma sa lasi o arma pe mana oricui fara un control psihologic SERIOS! DACA ai chef ca la fiecare colt de strada sa stai cu frica ca un dement trage aiurea cu arma ca are draci pe sef, nevastă sau vecin fugi dragule in State sa vezi acolo maceluri in plina zi! Tari mult mai civilizate din Europa au un regim strict cat priveste accesul populației la arme!

| MistarGoGu a răspuns (pentru relian):

Nu ti-as dori sa iti vizitezi la cimitir nevasta sau un copil sau alte rude omorati complet nevinovati de un dement care s-a gasit sa tragă cu arma pe strada, in scoala sau in magazinul de unde iti cumperi tu pâinea! Nu cred ca ai SUPORTA durerea aia! Intreaba-i pe cei care o fac!

| relian a răspuns (pentru MistarGoGu):

Tocmai ca eu aici locuiesc in state laughing si nu vad nici un macel nicaeri. Numa ce am vazut la TV ceva de prin UE la o scoala.Pe de alta parte nu mai comparati RO o tara prapadita cu un continent aproape, cit e SUA.
Nu cred ca se intampla maceluri mai multe in sua decat in toata Europa.
Asa e cand vorbesti doar din ce iti baga guvernu sub nas.Ba, eu locuiesc in statul unde ai voie cu pistol la briu, cu pistol in buzunare, cu pusca pe umar, fara sa fie nevoie de permis, deci in Texas s-a scos permisul de port arma, imediat cum sa dorit si incercat sa se impuna cu forta vaccinarea aia obligatorie.

Exact la vreo 2 luni dupa acea incercare cu vaccinarea, guvernul statului Texas a venit si a dat legea asta, nu e nevoie sa ai permis sa porti arma la tine.
Bineinteles nu vinde nimeni arme unui nebun. Ce vedeti voi la TV aia procura arme ilegal, deci ca ar fi la liber armele sau nu, care e nebun tot poate sa faca rost de arma.

Si in Ro sunt multi care au arme ilegal, le tin ascunse, dar de avut au.Deci daca e un nebun si i se pune ce spui, face oriunde si cu si fara lege.
Auzi la tine maceluri in plina zi laughing esti tare amice. Eu nu am vazut nici un macel in plina zi. A fost un nebun colorat ceva ani in urma chiar in Dallas se uracse pe un bloc inalt si impusca politisti, dar pana lau vazut de unde trage si imediat lau si eliminat.

Gindesti exact ca o oaie, adica cum iti dicteaza cei care te conduc. Ar trebui sa gindesti cu capu tau, ca de aia tia la pus acolo care ti lo fi pus.
Tu sa zic ai arma da? Sa luam asta cu accesu la arme al celor care nu-s nebuni, pentru ca astia pot cumpara legal. Tu ai arma, cumpar si eu arma da?
Tu acum cam ce parere iti faci, daca eu as veni la tine, sau as avea curaj sa vin peste tine, sa ma iau de tine asa aiurea? Stiind ca tu poti avea arma, ups, o sa zic stai asa ca asta poate are pistol si cine stie ce iese, asa ca stau linistit.

Cam aia face accesul la arme, face pe cei care is cu capu unde trebuie sa fie precauti in a folosi armele.
In RO daca am arma, da ma iau de tine cu mare curaj stiind ca is sanse f mici sa ai si tu arma laughing
Nu exista oameni normali la cap care au arme, sa se impuste asa cum crezi tu, ori cum va deseneaza aia acolo in ro, ue etc.

Tarile mai civilizate din Europa au fost tari scalavagiste, de cand is ele asa au avut legi, doar guvernu sa aiba arme, populatia sa nu.
Ia zii cum e cu rascoalale ce aveau loc in Europa cum era treaba? Tocmai de aia Europa si restul lumii mereu au dat lege ca taranu, omu de rind sa nu aibe acces la arme.

De ce? Pai ia raspunde matale vad ca tot te pricei laughing Ia sa fi avut populatia arme la fel ca boierii, sa vezi cum ar fi stat lucrurile, daca mai erau inabusite rascoale.

Omu de rind era asuprit, sclavagit, iar cand s e satura, se rascula cu coase, furci, topare, unelte agricole si tot el era dupa pagubit si mai rau, omorit, schimgiut etc.,

Vezi tu, de aia SUA are legile astea, pentru ca au fost facute de niste oameni care stiau cum este societatea umana, au vrut sa eliminea astfel de episoade din istoria lor.
Vine guvernu sa iti ia ce ai, stai ca nu mai merge, ies oamenii au arme, guvernele stau mai usor, comparativ ca la voi unde au continuat si azi sa va sclavageasca.

Cam despre asta e vorba.De ce nu ataca, ori sa mearga tarile tale civilizate peste Nord coreea? Ups, tocmai pentru ca au si aia arme la nivelul tarilor astora mai civilizate cum spui, si le este frica ca aia ar putea sa leo dea

Cam asa se sta cand ambele tabere au aceleeasi arme sau acces la arme. Nu cum gindesti tu, sau cei care gindesc pentru tine.

Eu is printre putini romini de aici care nu are absolut nici o arma de foc laughing ce mai stiu inca un roman, in rest toti cei stiu au arme.Nu mai zic americanii, toti cei care au legal voie cit si care n-au.

Atita timp cit stai in banca ta, iti vezi de treaba ta, nu se leaga nimeni de tine, asta sa stiii.
Am intrat in cladiri de colorati care aveau pistoalele pe masa, iti vezi de treaba ta, nu se leaga nimeni de tine. Daca te apuci sa comentezi, sa pui intrebari, sa te uiti insistent, normal ca si un om normal o sa intrebe ce problma ai.

| relian a răspuns (pentru MistarGoGu):

Merge nevastata ta sau copilul pe strada, acolo in RO treced pe trecerea de pietoni da unu peste ei ii omoara. Ce spui? Cite neveste si copii is impuscati si citi omoriti de accidente de masina?

Ia zii cum e cand un analfabet, unu care ia permisu mituind, cam asa se ia peemiste prin RO cum e sa iti omoare un idiot de asta copilul sau nevasta care treceau regulamentar pe trecerea de pietoni?
Ia zii, asta cu acordu guvernantilor, nu cu acordul lor, cu ajutorul lor pentru ca ei dau asa pemise nu?
Tu vii sa spui de arme, pfff citi romani siar cumpara arme de ar fi sa poata? Mai multi decat cei care au masini? nu cred.

| MistarGoGu a răspuns (pentru relian):

Bravo tie stai tu sănătos acolo unde esti si trage cu pistolul dupa traficanții care aduc " făină " din Mexic pe granita! Good job! Ce ai vazut tu prin scolile din U.E? Un caz izolat de copil dement din Serbia care a luat pistolul lui ta-su si a omorât un gardian de scoala si 3 sau 4 colegi? Tu compari 10-20 de huligani din Romania care se taie cu sabia pe strada si poate unul din ei are arma cu clanurile de traficanți din Mexic care fac panarama si va baga sub nas TONE de cocaină pe luna in State? Get lost! Ce va arata vouă televiziunile din State despre M-U.E ne arata si noua tv-urile din M-U.E despre " mareata " civilizație din U.S!

| MistarGoGu a răspuns (pentru relian):

Ai plecat din Romania de copil sau te-ai nascut acolo? Cu ce drept vorbesti Tu de Romania ca este tara prapadita? Vezi aroganta asta a voastră de purtători de pasaport U.S in buzunar va face sa va scuipe lumea in ochi pe unde mergeți! AVETI voi impresia ca sunteti miezul din gogoașă si "buricul pământului "! Aveti voi impresia ca puteti sa puneti peste tot guverne marionetă si sa stoarceti tari de bani si resurse naturale! Nu vorbesc de tine personal ca nu te cunosc si nu ma intereseaza! In general de aroganta americanilor fata de restul lumii! Nu vedeti ma ca nu puteti nici merge la toaleta fara smartphone in buzunar si va fura copii de 13 ani banii de pe card-uri! Daca pun o clasa de copii români sa va atace informatic in 30 minute va lasa pe toți in curu gol si CRAPA tot prin State! Esti gata sa PUI pariu ca vor REUSI?

| MistarGoGu a răspuns (pentru relian):

Ce ai vazut tu la TV atacuri prin scoli in U.E 90 % facute de puisori de fundamentalisti islamici ( puisori de ISIS, Hamas sau Hesbolah ) prin Franța sau Germania foarte rar!
Ca si pocitaniile alea de francezi alte specimene de 3 Lei au calcat Africa in picioare sute de ani i-au lăsat balta prin anii 60 cand multe foste colonii franceze au declarat idependenta si acu se plâng ca nu MAI pot Respira de islamisti si africani prin Franța! Sa-i pupe Macron pe toți in bot!

| relian a răspuns (pentru MistarGoGu):

Ai citit contextu in care am spus ca este prapadita? Vezi asta e problema voastram, a romanilor care ati ramas in RO nici limba nu o stiti bine laughing
Chiar am spus ca este o tara prapadita in ce priveste suprafata, asa am spus nu mai comparati RO o tara prapadita cu SUA care este cit toata Europa.
Deci trebuia sa intelegi la ce am facut referire. Daca te referi la bogatie, hai sa fim seriosi, tot prapadita este laughing desi nu despre asta discutam sau eu sa fi spus ceva legat de chestia asta. Nu ma nascui aici, aia e problema ca am trait si in RO destul.

Americani nu au nici o aroganta ori ce mai spui tu, ei asa ee poarta in general.
Asa ai impresia pentru ca nu-i cunosti.Asa cum spui nu ma cunosti pe mine, la fel nici pe ei, nu stii tu cum vorbesc eu de regula, sau daca is arogant ori nu.
Daca asa as fi arogant, inseamna ca is cu oricine si oriunde, insemna ca asa e caracterul meu corect?
Atunci nu poti sa spui ca americanii is aroganti.Ba dimpotriva, is mai respectuosi decat romani, is mai civilizati. Spun asta pentru ca am trait in RO si stiu ce este acolo, cum is oamenii, deci pot sa fac comparatie.
Daca pui o clasa de romani de 13 ani, sa o compari cu o clasa de aici din SUA eu zic sa stai linistit laughing nu stii ce spui amice, romanii la capitolul invatamint is cam pe nicaeri.

Nu uita prim scoli in RO si cam in restul lumii se invata dupa carti din SUA, cauta la bibliografie si o sa te lamuresti, mai ales la nivel superior.
Ca idee eu am facut scoala in RO, adica toate scolile, deci nu-s venit aici de mic s-au nascut pe aici, cunosc sistemul din RO stiu cit se invata si c e se invata pe acolo.

Tu probabil vorbesti de ce va arata aia pe la tv, nimic de la tine, nici m, a car nu gindesti singur.
Dar nu era vorba de scoala, de mine sau de tine, era vorba de arme.Deci eu is pentru ca orice om sa aiba acces la arme, orice om normal bineinteles
Nu vad dce ce unia sa poata avea arme si alti, nu, nu vad ded ce guvernu sa aiba arme, sa fie aparat iar restul nu.Adica stiu de ce, cum am spus sa nu cumva oamenii sa se ridice impotriva lor, a c elor care conduc.
Daca mai ies prin strada, lasa sa iasa, ei ies ei pleaca laughing dar ia sa aiba arme, sa vezi ca nor sa mai fie asa de ignoranti fata de populatie.
Pui pariu sa ce? Esti cumva copil? Tot ce spui tu sa intimnplat din intimplare nimic ca erau nu stiu care mari meseriasi la ceva.

| relian a răspuns (pentru MistarGoGu):

Oooo de ala uitasem laughing eu vorbeam de ceva mai recent, la o scoala dar nu in serbia.
Te pomeni de era RO in locul celor din SUA praf ii facea pe mexicani laughing Hasi sa discutam la subiect, daca vrei discutii de genul asta, nu-s prea curios, cunosc placam, romanii is cei mai buni la toate laughing dar is vai mama lor rupti in gura la toate capitolele.

| MistarGoGu a răspuns (pentru relian):

Esti cumva copil?
Unul un pic mai mare *( 36 ) iar ultimii 12 trăiți in Be.Ne.Lux, Danemarca & Suedia! Nu am timp, nervi si chef sa intru in polemici cu tine referitoare la arme! Joca-te cu pistoalele tale ca Tudor Vladimirescu pe câmpii! Noi românii si europenii cu parerea noastra despre voi si invers!
De aia a-2 - a limba vorbita la Microsoft este romana de " Proasta " ce este scoala românească nu?

| relian a răspuns (pentru MistarGoGu):

A doua limba vorbita la Microsoft laughing esti tare de tot. Dar Microsoft asta e ceva vreo tara cumva? Afla ca la Microsoft se vorbeste engleza, apoi asa oamenii intre ei, engleza si dupa spaniola.
In state cam astea is limbile vorbite mai peste tot, engleza si spaniola.
Nu stiu ce radio sant ori ce conspiratii citesti, dar sincer, e sti slab, slab rau.
Scoala romaneasca nu-i slaba, este praf, asta sa iti tai avintul ala cel ai.
Esti probabil pridusl ala romanii is cei mai buni la orioce, cei mai frumosi, cei mai bogati si etc.
Afla ca adevarul este cu totul ala cu care tu esti indoctrionat.

Nu esti tu de vina, daca de mic copil esti crescut in felul ala cu povesti si mincini, doar no sa crezi ce spune altcineva. Spui ce ai fost invatat sa spui, ce ai vazut, sau ce ti sa permis sa vezi si sa auzi.

Bafta cu feudalii tai cu tot laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Lol, cei din America nu știu cum să facă să scape de legea asta, iar noi să o aplicăm?!

| relian a răspuns (pentru J0B0MAT):

Gresesti, nu americanii vor sa scape de ce spui, comunistii, democratii, aia vor asta.
Populatia nu este de acord, doar ca democratii cauta si vin cu orice prilej si baga placa asta ruginita laughing

Nu stiu astia cum sa scape de ce anume? Nu te obliga nimeni sa cumperi arma, asa ca despre ce avioane vorbesti? Dar este un drept al oricarui om, indiferent ce statut are, pana la urma toti sintem oameni, asa ca in fata legii trebuie sa fim toti egali.

Nu unia muma, altii ciuma. Unia imunitate parlamentara laughing si alte rahaturi, asa cum e in RO, cei aia imunitate parlamentara? Adica faci rau si nu se atinge nimeni de tine, e bun.
Uite ca aici nu e asa, aici guvernantii nu au imunitate parlamentara de aia cum au romanii, aici indiferent cine esti, presedinte de esti si te prind cu ceva, la bulau.

Comunistii cauta de zor sa puna lumea sub papuc.Ca veni vorba de SUA, numa ce am vorbit cu un roman, a locuit in California pana acu, s-a mutat deja de acolo.
A spus omu, aia is deja comunistii, e ca la tigani acolo, laughing cel putin ce povestea.
Zice prin 2014 au votat o lege, ai voie sa furi legal laughing daca valoarea nu depaseste 1 mie de dolari nu are nimeni ce sa iti faca.
Lumea peste tot pe unde te uiti fura, toti aia certati cu munca, asta fac, merg prin magazine fura, daca nu-i vad so scos, daca is prisi, nu le fac nimic, dar revin a doua zi sau dupa cateva ore si fac acelasi lucru.
O Zis omu ca so saturat de aia, o venit in Texas laughing

Acu cit de adevarat o fi nu stiu, nu am fost acolo, nici la tv nu ma uit, ca si aia tot niste mincinosi.
Dar legea aia asa este, am intrebat, asa au facut, aia sanatosi la cap sigur nu sunt.
Dar si acolo desi is comunisti inraiti, nu au putut sa elimine armele din magazine.
Asta pentru ca armele se vind prin constitutie, deci nu pot local sa faca nimic, cred ca fac spume la gura, handicapatii aia de democrati.

Deci populatia nu vrea sa scape de arme aici, guvernantii democrati vor asta, doar ca nu prea au sustinere si nu e asa de usor sa anulezi aici o lege din constitutie.

Plus de asta risca sa se destrame, de aia nici nu o sa faca asa ceva. Daca ar anula legea, Texas deja iese afara, unde pui ca deja o avut vreo 2 tentative dea iesi, doar ca nu le-au permis aia de la Washington. Dar Texas nu va renunta veci la arme, ba dimpotriva, aici cand sa incercat sa se vina cu obligativitati, atunci cand a fost cu covid, democratii cu bosorogu de presedinte, a vrut sa oblige lumea sa se vaccineze, curtea suprema ia trimis la plimbare laughing imediat atunci, In luna aia, statul Texas a dat o lege, fiecare cetatean are voie sa poarte arma la el, deci sa eliminat permisele port arma.

Au dat legea ca avertisment la ce vor unia sa faca, Texas fiind un stat republican.Asa ca ar fi bun sa stea in banca lor, altfel bine no sa fie.In afara de Texas mai is inca cateva state la fel, doar ca democratii astia comunistii au umbat si umbla cu rahaturi, California se bazeaza pe hispanici, niste din aia care nici nu stiu pe ce lume is laughing aia ii voteaza, mai ales daca acu ii lase sa fure, negrii si mexicanii, e baza acolo.

Dar cum sa dai o lege sa spui ca poti fura, acu pe bune? Adica ce om esti tu ca furi un ou sau ca furi un bou? Deja esti un hot, un tilhar la drumu mare, in colaborare cu guvernantii.

Nu mai ascultati ce va spun romanii pe acolo, armele aici is la liber in toata america, cel putin deocamdata, deci cumperi arma oriunde, asa cum cumperi tu piine in RO la magazin.
Pur si simplu, te trezesti, te duci la magazin, is magazine de arme, care vind doar arme, dar sunt si de astea care vind si altceva, produse de pescuit, vinatoare, camping etc. si aia vind arme de toate neamurile.Deci intri, te uiti, ce iti place si ai bani spui si cumperi atunci pe loc.
Bine stai vreo 10 minute, iti cere buletinu, te cauta in computer, daca esti curat, cumperi tot magazinu, nu exista restrictii la cantitate, bani sa ai.

Daca ai probele cu legea, nu iti vinde nimeni nimic.Cei care au, fac rost ilegal, asa cum sunt destui si prin RO care au arme de foc si nu au permis, nu stie nimeni ca le au.

Vrei sa afli ceva, intreaba, euy aici locuiesc.Voi nu stiti, pentru ca nici nu puteti accesa websiteuri de aici, nu va permite romanii.Stiu ca am fost in RO am vrut sa intru pe anumite websiteuri de aici, pe care intru eu sa caut una alta, mi-a venit ca nu pot laughing deci romanii nu va lasa sa accesati chestii, websiteuri care var trezi, ori sa va faca sa ginditi laughing

Dar uite ca mai sunt si locuri unde poti afla.Dar sa iti zic ceva.Cum am scris mesajul asta acum, am mai scris inca un mesaj tot aici, acu vreo 2 saptamini sau mai putin, tot despre arme, am spus cum este aici, nimic deranjant, nu am vorbit urit, nu am jignit pe nimeni, doar discutie cum este si aici, miau sters mesaju laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mentalitatea și pornirile violente a multora dintre concetateni, de preferabil ar fi să nu.

| EestiSodalane a răspuns:

Da, normal

| MistarGoGu a răspuns:

Cand va mai gândiți la nebunia asta cu armele tineti 5 minute ochii închisi si va gânditi ca sunteti la cimitir in fata unui mormant unde poate sta copilul vostru, sora, frate sau alta rudă omorati nevinovati de un DEMENT care a cumparat o arma ca pe o pâine! POATE va trece cheful de " drepturi la arma "!

| TheLFC a răspuns:

Categoric nu, Romania e tara unde sotii se omoara intre ei pentru ca nu au dus gunoiul la tomberon cand a trebuit sau pentru ca nu e masa gata la o ora stabilita, adica din motive banale. In Romania sunt foarte multe persoane bolnave psihic care nu-s diagnosticate, un test psihologic il treci foarte usor desi tu poti fi cu multe boli la activ. Omul e foarte periculos la impulsuri nervoase, un simplu motiv banal ar putea conduce la o catastrofa daca detine o arma cine nu trebuie, ar creste criminalitatea categoric, in orice moment poate fi ucisa o persoana sau mai multe din simplul fapt ca posesorul armei are boala pe acele persoane, SUA nu e un exemplu ideal pentru asa ceva, trebuie sa invatam din greselile altora si sa nu le preluam si noi.