| monicaaa17 a întrebat:

Ati fost vreodata abuzati dpdv psihic, emotional sau fizic?
Care dintre astea credeti ca e cea mai rea?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Fizicul are consecințe psihice/emoționale, deci face cât toate la un loc.
Un bullying ne-am mai luat toți, dar abuzul fizic e cu totul altceva, nu cred că poate fi depășit complet vreodată.

| Ineys a răspuns:

Clar fizic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da.
O combinatie, probabil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu,din fericire, nu am avut parte de nici un fel de abuz, nici în copilărie nici mai târziu, dar am cunoscut persoane care sufereau aceste abuzuri.
De exemplu, aveam un coleg în liceu care era agresat aproape zilnic de un alt coleg mai bătătuş iar colegul-victimă devenise timid, introvertit, închis în sine.
Totuşi, consider că abuzul psihic e cel mai grav, deoarece e o formă de tortură psihică care lasă sechele în psihicul celui ce o trăieşte, sechele care se pot manifesta mai târziu în viaţă, atunci când nu trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate abuzurile sunt rele, dar cel psihic este cel mai rau(parerea mea). Nici cel emotional nu-i de evitat! Eu am fost "abuzat" pshihic si emotional, dar pe net!

| Florin9Florin9 a răspuns:

Când ești mic și se ceartă părinții și ești prins la mijloc aiurea.

| Michaeel a răspuns:

Orice fel de abuz afecteaza sau poate chiar traumatizează cel care a fost abuzat.As zice totusi ca cel fizic este cel mai rau deoarece este o combinatie a celor trei.Esti si ranit pe plan emotional, fizic si pshihic.

| Peachdelight a răspuns:

Psihic clar. Abuzul psihic te stoarce de energie, începi sa te simți din ce in ce mai rău fizic. Nu mai ai viața in tine, ești mereu stresat, crispat, panicat și cel rău e ca poți rămâne cu niște sechele care te vor urmări mult timp.