| andreyutzululzul a întrebat:

Ati vazut filmul limitless? eu nu pricep cum poate un om sa isi deblocheze toate functiile creierului, cand noi ne nastem cu multe chestii, de exemplu nu poti oricat ai munci sa il ajungi pe stephen hawking la iq.

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Eu l-am si intrecut pe Stephen Hawking! la cat am muncit, am ajuns la 50 cm diametru in brate, deci zic ca l-am intrecut in munca...
ai dreptate, geniu te nasti nu devii, dar poti sa te imbunatatesti!
nu stiu ce IQ exact a avut Thomas Edison (poate 145 cat se speculeaza) dar te asigur ca a realizat si lasat omenirii mai multe lucruri decat toate geniile actualewinking
deci nu se masoara totul in IQ... cum isi masoara smardoii bicepsul si cocalarii optiunile pe masiniwinking
dar nu contest inteligenta domnului stephen hawking!

| andreyutzululzul explică (pentru Simpatic):

Ma refer strictla iq nu la realizari, ca te nasti cu el in mare parte.

| Simpatic a răspuns (pentru andreyutzululzul):

Nu IQ-ul este cel care decide 'soarta' unui om, cat felul cum se imbunatateste el!
daca ai un IQ mare dar nu faci nimic in acest sens, il ai degeaba
este ca si cum ai avea cea mai buna voce inascuta dar nu canti nicaieri!
eu vorbesc des in matafore si analogii! dar stiu ce spun cand o fac!
conform epirismului omul la nastere este doar o "tabla stearsa"
daca omul nu ar invata lucruri, nu ar experimenta si interactiona cu lucuri palpabile, cum ar ajunge la nivelul lui stephen hawking? doar prin faptul ca s-a nascut el cu IQ mare?
deci cum am zis degeaba te nasti "destept" daca nu asimilezi informatii si trairi!