| lovegirl15 a întrebat:

Avem voie sa folosim,,will" dupa,, when"?

Răspuns Câştigător
| pastru009 a răspuns:

Buna.When inseamna cand, deci folosim will dupa when doar la interogativ.De fapt daca esti atenta la propozitia lui Adrian, propozitia este doar tradusa in limba engleza:se traduce din romana in engleza cuvant cu cuvant(exemplu: Cand vom pleca?=traducem cand si restul propozitiei este will la interogativ: When will we leave?
Will si when pot fi folosite, dar conteaza cum sunt asezate(adica when si timpul viitor) in propozitia in romana.
Sper ca ai inteles(daca nu comenteaza la raspunsul meu).

2 răspunsuri:
| AlexanderAdrian a răspuns:

Exact exact dupa when se foloseste la interogativ.

"Cand vei veni sa ma vezi?"
"When will you come to see me?"