| AndreiP98 a întrebat:

Deci daca se aplica ACTA, nu o sa mai putem pirata. Dar daca piratam de acum, o sa avem voie sa folosim aceste lucruri piratate?

7 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le poti folosi atat timp cat nu treci pe la vama sau printr-un aeroport (autoritatiile vor avea voie sa umble in laptop sau mp4 - mp3 inclusiv in mobil si sa vada daca ai continut ilegal pe ele) daca ai risti amenda si confiscarea obiectului personal.

| 0rlando a răspuns:

Atâta timp cât nu conectezi la internet și dai la nimeni via internet aplicația/jocul piratat, nu te prinde nimeni.

| Barney a răspuns:

Daca se aplica Peoviderii tai (aia de la care ai tu net) o sa trebuiasca sa dea raportul cu tot ce faci tu la PC, si daca aia gasesc ceva piratat risti amenda / inchisoare.

| BlueStar12 a răspuns:

Daca se aplica ACTA nu vom mai putea face aproape nimic pe internet. Daca am posta de exemplu un filmulet cu noi, intr-un club cu o muzica de fundal am putea primi amenda pentru ca nu detinem dreptirile de autor pentru acea melodie si detinatori drepturilor de autor ne-ar putea da in judecata si riscam pana la 5 ani de inchisoare.
Vroiam sa postez si un link de la Creative Monkeyz dar vad ca l-a pus cineva deja.

| alin334 a răspuns:

Nu mah pentru ca furnizorul tau de net o sa fie cu ochii pe tine, la prima msicare gresita pac B-( +ca la vama/aeroport o sa te controleze de piraterie

| Alinush6 a răspuns:

Eu am auzit ca nu mai ai voie sa iei nimic de pe internet si nici sa pui.
daca vrei sa dai o melodia(spre exemplu) unei persoane pe mess tu trebuie sa dai bani sa i-o dai si acea persoana trebuie sa cumpere ca sa primeasca melodia...