| eu123123321 a întrebat:

Avocat/a sau nu? de ce?

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Bagate daca esti in stare sa inveti mult se castiga bine.

| MasterOfDisaster a răspuns:

Eu una as zice ca nu.
In primul rand, in Romania faci foamea cu diploma de avocat. Am auzit de la o absolventa de la Drept ca pentru a castiga experienta ca sa iti poti gasi un loc de munca trebuie ca absolventul sa plateasca un avocat timp de un an, ca sa poata sa invete de la avocat, sa vada cum se rezolva cazuri, etc.

In al doilea rand, nu cred ca e ca si cum vezi in filme. Probabil trebuie sa pupi in fund o gramada de oameni, trebuie sa dai spaga, si ai de a face cu oameni periculosi (bine, depinde de ce domeniu te ocup) sau dereglati. ''Justitia'' este doar de fatada, si sunt sigura ca o gramada de avocati sunt fortati de altii sa faca lucruri pe care nu vor sa le faca, sau nu sunt lasati sa faca ce e corect.

Apoi mai este si faptul ca este o gramada de invatat.

Si eu vroiam sa ma fac avocata intr-un timp (cand eram mai mica), dar dupa ce stai si te gandesti la toate, cred ca mai bine alegi o alta meserie.

Desigur, se poate castiga bine. Dar gandeste-te ca de la toate facultatile in fiecare an ies cateva mii de ''avocatei'', si nu cred ca e chiar atat de usor sa iti gasesti un loc. Si probabil ca daca esti femeie ar trebui sa te culci cu cine stie cine ca sa iti faci un loc.
Asta e doar parerea mea, sunt multi care nu sunt de acord cu mine, dar eu una (chiar daca exista posibilitatea sa castigi bani) as spune pas meseriei de avocata.
O seara frumoasa!

| eu123123321 explică (pentru MasterOfDisaster):

Dar care alta meserie ar fi indicata?

| MasterOfDisaster a răspuns (pentru eu123123321):

Hmm, sincer nu stiu ce sa iti spun exact, depinde de ce te intereseaza pe tine, de ce iti place sa faci. Pe mine de exemplu ma atrage partea asta cu psihologie si engleza, si aici unde stau eu psihologii au de lucru, sunt cautati. In Romania e cam greu sa iti alegi o meserie si sa poti sa o urmezi, pentru ca nu prea ai de unde alege si te angajezi unde poti si zici mersi ca ai un loc de munca.
Eu oricum nu stiu atatea meserii sa iti pot spune exact. Dar daca vrei poti face ceva gen contabilitate, adica munca de birou. Pe mine m-a atras intr-o vreme meseria de ghid turistic. Alte prietene de ale mele vroiau tot felul de meserii: coafeza, designer, politista, asistenta medicala.

Uite si un test dragut:
http://cariera.ele.ro/teste/Afla-ce-meserie-ti-se-potriveste_--c74.html
Poate iti mai vin niste idei.

Imi pare rau ca nu te pot ajuta mai mult, dar si eu m-am gandit mult pana sa ma decid asupra meseriei de psiholog. Trebuie sa decizi tu ce iti place, ce inclinatii ai si sa faci putina munca de cercetare, pe net sigur gasesti idei.

Bafta, si o zi buna!