| Flav a întrebat:

Azi am trait un moment cutremarutor. M-am trezit de dimineata ca sa ma duc la biserica sa aprind o lumanare si sa asist putin la slujba fiindca nu mai fusesem de f. mult timp. Toate cele si frumoase pana cand observ o doamna mai in varsta care se plimba c-un castron maricel cu bani in el, pentru. ca lumea sa puna o suma infima ( 1-5ron ). Mi s-a parut f dizgratioasa faza, ca si-n Casa Domnului sa se petreaca astfel de lucruri.Probabil si de aceea nu sunt credincios, ce doar cred in Dumnezeu si atat! Poate de aceea sunt saturat de biserici, preoti! Stiu ca fac un pacat spunand asta, insa nu pot sa tac cand vad astfel de lucruri. Dupa ce-am iesit din incinta bisericei, am fost sa aprind 2 lumanari in curte.Aici stupoare, femeia trecea cu ligheanul si la cei care ascultau de afara, dar avea "curajul" ( ca sa nu jignesc) sa se duca la fiecare in parte, si sa faca omul sa se simta prost, sa se simta obligat sa contribuie; in acel moment am rabufnit si-am vrut sa-i cer socoteala ( tot nu era in incaperea bisericii )insa un coleg de facultate cu care eram m-a oprit si m-a sfatuit ca nu are rost, sa ne vedem de treaba si sa plecam. Asa am si facut, insa am ramas c-un gust amar, mai ales ca frecventez bisericile destul de rar, si asta tot din cauza acestor intamplari vazute.Mentionez faptul ca se vedea dupa vestimentatie, castron ca femeia apartinea bisericii, si de asemenea biserica detinea lacasuri in casa sa depui banisori pentru. diferite costuri ale bisericii.
Astept parerea celor credinciosi si nu numai, astept sa-mi argumentati daca este normal sau nu asa ceva, astept si va intreb daca banul are ochi si-n Casa Domnului.
P. S. - nu mai spun de faptul ca la un moment dat vine sa se inchine o femeie in jurul varstei de 50 de ani, imbracata totul in alb, iar posteriorul i se vedea f bine; de altfel, toate femeile in varstat isi sopteau si se uitau la femeie cum se ruga cu dispret; In fine, acest lucru nu mai are importanta, insa toate lucrurile astea adunate ma refugiaza de biserica si de tot ce inseamna!

Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Din pacate asta-i biserica din ziua de astazi!
Sa-ti povestesc si eu doua faze:
- era pomenirea mortilor si ma rog cum se obisnuieste, coliva...si pomelnic, la care am pus doar 2 lei - preotul se uita pe el si-mi zice: "pai la cati sunt trecuti doar 2 lei?!"; eu il intreb atunci, cat? / "pai este 5 lei acatistul sau pomelnicul" (m-am conformat - noroc ca aveam, desi as fi fost curioasa mi l-ar fi dat inapoi thinking )
- era ajunul Bobotezii si se obisnuieste ca preotul sa mearga prin case sa sfinteasca cu aghiazma - am raspuns la usa, era dascalul si i-am spus ca nu am bani/ "atunci alta data" si au plecat surprise
Nu cred ca trebuie sa mai comentez cele de mai sus! Dzeu sa ma ierte dar, poate de aceea sunt atatia Atei

42 răspunsuri:
| angelito a răspuns:

In ziua de azi cred ca este ceva normal, preotul nostru sincer nu este asa desi are o familie destul de mare si un catelusi pe deasupra dar cu greu accepta bani dar la sat preotul de acolo nu iti face nimic daca nu il platesti si cand am facut pomana cand trebia sa vina si el trebuia sa ii dea si o suma destul de mare si sa stea la masa... dupa ce ca oamenii de acolo saracii nu au nici pentru. ei trebuie sa ii m-ai dea si preotului ca sa ii bage in seama si sa nu mai spun ca am auzit de la vecinele mele ca duminica pe copii ii obliga sa se duca la biserica (normal ca sa dea si banii pe lumanari) daca nu le da 4 (este si profesor de religie)dar din cate stiu eu oamenii trebuie sa se duca la biserica de buna voie nu obligati... nu ca ar fi un lucru rau sa se duca in fiecare duminica la biserica dar repet nu obligati si mai ales "amenintati"

| MisterKat a răspuns:

Eu nu merg la Biserica si bine fac, mi se pare ca religia este facuta pentru a manipula prostimea! Sincer. ce sa vezi la Biserica, niste oameni care sunt mai pacatosi decat multi dintre noi? Sa-i zis "sarut' mana parinte?" Scarbos... Cand ma gandesc ca el spune ca de ex. sexul este doar pentru "imultirea pamantului", iar el sa si-o faca cu preoteasa zi si noapte.(scuza-ti-mi limbajul). Nu sunt atat de idiot incat sa merg la Biserica. Daca cred in Dumnezeu, cred si atat! Nu cred ca Dumnezeu s-ar simti bucuros de ceea ce fac cei ce reprezinta Biserica. Eu nu puneam niciun leu in acel castron in locul tau.
Si ca sa iti dau exemple, ca nu tu esti singurul care a intalnit asemnea oameni, am sa spun ca: acum cativa ani, mama a facut un parastas pentru bunicii mei, a ajuns la Biserica si preotul a spus ca nu poate sa vina pentru ca are o nunta (desigur, aia de la nunta ii dadeau milioane bune. nu se obosea el sa vina la mormant si sa ii dea mama vreo 20-30 de lei, mentionez acum vreo 5 ani.cand 20-30 de lei erau ceva...). Asa si sa va spun ce atitudine a avut preotul, a inceput aproape sa se certe cu mama, ca de ce nu l-a sunat si mama i-a spus ca nu are numarul lui. Simplu. Dar de cand trebuie sa iti faci programare la Biserica ca si la stomatolog, psiholog sau frizer.hmm ciudat, nu? La care mama, auzind toate aceste lucruri, i-a spus ca oricum si fara slujba, in fata lui Dumnezeu, pomana e primita. Asta s-a inrosit, si a venit la mormant si nu a mai cerut niciun leu.
Alt caz... tot la aceeasi biserica, mama a venit pentru ca sa dea de pomana la Biserica si sa faca o slujba la mormant. A pus pe masa tot ce era de pus, a venit preotul sa faca slujba si apoi a inceput sa ia de pe masa, spunand ca asta e pentru cantor, asta e pentru mine. la care mama i-a spus ca ea a adus de pomana pentru oameni saraci, care poate nu au mai baut vin de 1 an, iar el s-a potolit. dar totusi de rusinea lui. mama i-a lasat acolo si lui ceva.
Mentionez, ca Biserica este una destul de cunoscuta din Brasov, e chiar in Schei
Voi ce parere aveti? Mai se merita sa te duci la Biserica? Eu nu merg la Biserica, decat daca ma insor sau imi botez copchilul. dar altfel, nimic. Mi-e scarba de acesti oameni, de ceea ce reprezinta religia, si de ce a facut religia in Istoria Lumii... Numai "lucruri bune"...

| mariazet45 a răspuns:

Asa se intampla peste tot, nu esti roman daca nu cersesti si te plangi de criza, am auzit un preot intr-o manastire care spunea nu mergeti la alegeri ca nu aveti pe cine vota, iar in timp ce spunea asta a pronuntat de cel putin 3 ori draci si deavoli in acea manastire in care venea lume de la cel putin 10 km distanta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu momentan traiesc intr-o tara catolica/protestanta, aici exista o taxa de 0, 02% din venituri ce merge la biserici (poti alege la care biserica catolica sau luterana).
Pentru suplimnetarea veniturilor, si pentru a ajuta persoanele nevoiase, bisericile au magazine in care sunt vandute bunuri donate de enoriasi. Daca ai ceva prin casa ce nu iti mai trebui, sau te-ai mutat in alta casa, si consideri ca nu merita sa mai cari dupa tine si mobila veche (uneori e mai scump caratul decat mobila), anunti biserica, si niste voluntari vor veni atunci cand te muti si vor ridica mobila veche. Tot voluntarii vor sorta lucrurile colectate, si le vor pune in magazinele bisericii. De acolo oricine poate cumpara lucruri, astfel biserica face rost de bani (observati ca nu folosesc cuvantul preot)...

Oare cat de greu ar fi sa se faca asa ceva si in Romania

lolita
| lolita a răspuns:

Apropo de asta, acum ceva ani am fost la inviere in satul bunicilor. Am observat cu stupoare ca toata manarea care s-a strans de la enoriasi(oua, paine, vin si alte alimente)preotul le-a luat acasa in loc sa le imprta intre cei nevoiasi. Exista o multime de familii care mor de foame(si nu exagerez), dar preotii nu le dau nimic de mancare nici macar in ziua de paste sau de craciun cand merge mai multa lume la biserica cu "daruri". Popa s-a dus acasa si painea a dat-o porcilor sa o manace. Acest fapt este real, mi-a zis cineva de incredere care a fost in vizita la preot. Ok, nu zic ca banii stransi sa-i dea la oameni dasr cel putin toata mancare care este acolo a o imparta la familiile sarace. Si cum a zis cineva aici, ca trebuie sa cumpere covare, scaune etc. Multi preoti cer enoriasilor cu "suflet" sa doneze asazisele covoare, scaune, etc. Alt exemplu este al preotului"X" care slujeste in catedrala "y" din Ostroveni, Rm Valcea, cei care sunt de acolo stiu despre ce vorbesc, acea catedrala este in reforma de cativa ani, nu s-a fact nici o miscare la caterala dar fiul preotului intre timp si-a facut o vila. Sunt curioasa daca cineva stie daca s-a terminat reforma. In Slatina anumite persoane se duceau pe la usi sa stranga bani pentru reformarea bisericii, s-a donat ceva si pentru reforma dar intre timp s-au cumpaat si doua apartamente. De unde aveau bani acele persoane tinand cont ca lucreaza in biserica? fapt real, asa zisele persoane s-au mutat in scara cu mine si au cumparat apartamentul cu banii jos. Si exemplele pot continua. Chiar acum am vazut la stiri un caz in care preotul catolic " X", nu a vrut sa faca comuniunea unei fete care avea sindromul down pe motiv ca nu este constiienta de slujba care i se face.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Am stat in afara tarii pentru putin timp si am profitat de ocazie pentru a merge in catedralele lor. Au foarte multe elementele pagane in biserici si asta m-a intrigat pentru ca religia noastra pune accent pe puritate, sfintenie si impotenta noastra de a fi asa ceva. Insa apoi am realizat, ca de fapt nu exista nici bine, nici rau, astfel incat era normal ca in lacasul Domnului sa se gaseasca Totul si Nimicul (intr-un final daca Dumnezeu este atotputernic, oare sunt cuvinte, ganduri si fapte care sa nu ii fie necunoscute?)

Linistea interioara pe care am simtit-o acolo, faptul ca daca un preot trecea te intreba daca iti poate explica sa iti poate fi de ajutor, faptul ca daca lumanarile erau lasate acolo si oricine putea aprinde o lumanare fara sa plateasca, dar nimeni nu o facea, arata cat de inapoiata e credinta noastra si mai ales cat de putin conteaza pentru ei sa ne educe.Si se prezinta in fata mea ca purtatorii cuvantului lui Dumnezeu? Eu inca nu am aflat cum un astfel de preot ( http://www.time4news.ro/......tensiunea/ )mai are parohie, avand in vedere ca nu e la prima abatere. El e cuvantul lui Dumnezeu! Atunci sa faca toata lumea la fel!

| D-Anna a răspuns:

Prietenelaughing asta cu bisericile si cersitu' functioneaza mereu nu ai observat ca mai toti cersetorii stau langa biserici la biserici sau spun"dati si mie 2 lei ca v-ajuta dumnezeu". Mna traim in romania ne respectamlaughing. Si nu numai astea te refugiaza de biserica ci si cand vezi femei(in general) cum se imbraca ca sa vina la biserica deci am vazut o data de muuuult pe vremea cand mergem si eu la biserica o femeie cu fusta scurta bluza transparenta n-avea treaba sau adolescenti merg la biserica iar dupa la barsmug mna isi permit.oh go on
si cel mai aiurea e "credeti in dumnezeu" Ha ma dasmug da-n carethinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai dus sa te inchini si sa te rogi. iar tu ai judecat pe altii.trebuie sai si ierti daca vrei sa fii iertat. da, banii au ochi si acolo fiindca sunt unealta stapanitorului veacului asta. dar tu de ce l-ai luat cu tine la biserica pe acesta? si pe mine ma revolta asemenea practici. dar cand mergi la biserica sa te rogi sau sa aprinzi o lumanare nu te uiti la fundul femeilor si nici babele nu ar trebui sa comenteze. te rogi si atat.mai mult pentru ceilalti decat pentru tine.

| Moneyandfame a răspuns:

Cine vrea cu adevarat sa se duca la biserica, se duce si aprinde o lumanare sau doua si apoi pleaca.Nimic mai mult si esti si impacat cu sine.

regis
| regis a răspuns:

Acea farfurie (in zona noastra numita "tas") este o traditie in biserica ortodoxa si chiar daca si eu o consider cam depasita, traditiile au si ele rolul lor. Nimeni nu te obliga insa sa pui bani in tas, daca tu te simti constrans sa faci asta este problema ta, proprie si personala. Eu fara a fi un "bisericos" nu obisnuiesc sa pun bani la tas, preferand ca oricat de mica ar fi donatia pe care o fac sa primesc o chitanta. In plus am astfel ocazia de a "dirija" acei bani intr-un scop anume, nu de a lasa la indemana celorlalti acest lucru (apropo, banii primiti bisericii nu sunt gospodariti de preoti, ci de consiliul bisericesc, format din enoriasii cei mai apropiati de biserica).
In privinta tinutei, cred ca e de bun simt sa afisezi o tinuta decenta, chiar si daca nu esti credincios si mergi la biserica pur si simplu in vizita sau pentru a insoti un prieten.

regis
| regis a răspuns:

Daca si eu o consider cam depasita, traditiile au si ele rolul lor. Nimeni nu te obliga insa sa pui bani in tas, daca tu te simti constrans sa faci asta este problema ta, proprie si personala. Eu fara a fi un "bisericos" nu obisnuiesc sa pun bani la tas, preferand ca oricat de mica ar fi donatia pe care o fac sa primesc o chitanta. In plus am astfel ocazia de a "dirija" acei bani intr-un scop anume, nu de a lasa la indemana celorlalti acest lucru (apropo, banii primiti bisericii nu sunt gospodariti de preoti, ci de consiliul bisericesc, format din enoriasii cei mai apropiati de biserica).
In privinta tinutei, cred ca e de bun simt sa afisezi o tinuta decenta, chiar si daca nu esti credincios si mergi la biserica pur si simplu in vizita sau pentru a insoti un prieten.

| Klara a răspuns:

Casa Domnului incepe incetul cu incetul sa devina balci, daca unii deja au inceput sa vanda lumanarele si alte chestii, si au facut taraba acolo in pronaos. Din pacate banul are ochi pana si in biserica.