| Flav a întrebat:

Azi am trait un moment cutremarutor. M-am trezit de dimineata ca sa ma duc la biserica sa aprind o lumanare si sa asist putin la slujba fiindca nu mai fusesem de f. mult timp. Toate cele si frumoase pana cand observ o doamna mai in varsta care se plimba c-un castron maricel cu bani in el, pentru. ca lumea sa puna o suma infima ( 1-5ron ). Mi s-a parut f dizgratioasa faza, ca si-n Casa Domnului sa se petreaca astfel de lucruri.Probabil si de aceea nu sunt credincios, ce doar cred in Dumnezeu si atat! Poate de aceea sunt saturat de biserici, preoti! Stiu ca fac un pacat spunand asta, insa nu pot sa tac cand vad astfel de lucruri. Dupa ce-am iesit din incinta bisericei, am fost sa aprind 2 lumanari in curte.Aici stupoare, femeia trecea cu ligheanul si la cei care ascultau de afara, dar avea "curajul" ( ca sa nu jignesc) sa se duca la fiecare in parte, si sa faca omul sa se simta prost, sa se simta obligat sa contribuie; in acel moment am rabufnit si-am vrut sa-i cer socoteala ( tot nu era in incaperea bisericii )insa un coleg de facultate cu care eram m-a oprit si m-a sfatuit ca nu are rost, sa ne vedem de treaba si sa plecam. Asa am si facut, insa am ramas c-un gust amar, mai ales ca frecventez bisericile destul de rar, si asta tot din cauza acestor intamplari vazute.Mentionez faptul ca se vedea dupa vestimentatie, castron ca femeia apartinea bisericii, si de asemenea biserica detinea lacasuri in casa sa depui banisori pentru. diferite costuri ale bisericii.
Astept parerea celor credinciosi si nu numai, astept sa-mi argumentati daca este normal sau nu asa ceva, astept si va intreb daca banul are ochi si-n Casa Domnului.
P. S. - nu mai spun de faptul ca la un moment dat vine sa se inchine o femeie in jurul varstei de 50 de ani, imbracata totul in alb, iar posteriorul i se vedea f bine; de altfel, toate femeile in varstat isi sopteau si se uitau la femeie cum se ruga cu dispret; In fine, acest lucru nu mai are importanta, insa toate lucrurile astea adunate ma refugiaza de biserica si de tot ce inseamna!

Răspuns Câştigător
auran
| auran a răspuns:

Din pacate asta-i biserica din ziua de astazi!
Sa-ti povestesc si eu doua faze:
- era pomenirea mortilor si ma rog cum se obisnuieste, coliva...si pomelnic, la care am pus doar 2 lei - preotul se uita pe el si-mi zice: "pai la cati sunt trecuti doar 2 lei?!"; eu il intreb atunci, cat? / "pai este 5 lei acatistul sau pomelnicul" (m-am conformat - noroc ca aveam, desi as fi fost curioasa mi l-ar fi dat inapoi thinking )
- era ajunul Bobotezii si se obisnuieste ca preotul sa mearga prin case sa sfinteasca cu aghiazma - am raspuns la usa, era dascalul si i-am spus ca nu am bani/ "atunci alta data" si au plecat surprise
Nu cred ca trebuie sa mai comentez cele de mai sus! Dzeu sa ma ierte dar, poate de aceea sunt atatia Atei

42 răspunsuri:
| Flav explică:

Eu Elena? laughing E doar pentru. amuzament, fiindca nici macar nu l-am apucat si n-am nicio parere in privintza lui.
Wow, nu ma asteptam la replici asa taioase; astept sa aud si pareri din celalalt pol, chiar vreau sa aud cum se explica situatia asta, fara sa ia in considerare replicele de mai sus, ce doar intrebarea/nedumerirea/frustrarea mea.

| Flav explică:

Eu_o_mare_enigma - ca era sa ma si scap cu ceva (stii tu ce) - as aprecia ca-n acest subiect al religiei sa lasam ironiile deoparte, si lumea sa-si exprime conceptiile, in ce crede fiecare si etc; si eu fac parte dintr-o familie credincioasa, mai ales mama si-am fost educat sa cred in Dumnezeu, sa frecventez bisericile des, sa ma inchin mereu etc; crescand, mi-am format propria personalitate, propriile conceptii si acele obiceiuri invatatze s-au cam dus de rapa, si observ cum usor, usor ma inclin spre cealalta directie si nu doresc asta, dar cand vad astfel de cazuri, nu pot opri nici panta asta ascedenta; acum sunt conform citatului ''Nu mi-e frica de Dumnezeu, ce de absenta lui '' - va las pe voi sa intelegeti ce vreti din replica asta
De aia te rog sa incetezi cu comparatii si deghizari in ale crestinismului, nu de alta, dar dupa cei ce sunt de alta parere vor avea teama de a mai posta de frica reactiilor, iar asta poate fi considerata o manipularewinking
Si te inseli in ce-ai spus mai sus, ies f. des din casa si nu sunt deloc citit, si-n privintza lucrului asta chiar regret
Rog pe cei ce n-au curajul sa posteze aici (desi asta ar fi convenabil), sa-si exprime parerea si pe privat

| Flav explică:

Eu_o_mare_enigma - cu asta ma cert mereu cu mama in casa; nu mai cred in preoti deloc, fiindca am vazut cu ochii mei anumite lucruri, si continuu sa vad cum la fiecare sarbatoare, acatist iau bani iau eu nu concep asa ceva, de aia preotii pentru. mine nu reprezi nta pe Dumnezeu, ce e un om ce tanjeste dupa bani, la fel ca mine, la fel ca tine; totusi sunt si-o anumita categorie care nu numai mimeaza credinta si se abtin de la tentatii, insa putini
Hai sa-i lasam si pe altii sa-si expuna parerea

| Flav explică:

Diav0la, din cate ai observat, pbl cu acea femeie cu hainele, am zis-o la final, intr-o fraza, fara sa subliniez fiindca nu m-a interesat, dar de aceea am ochi, pentru a vedea!
De asemenea, despre ce vorbesti tu aici? Am impresia c-ai citit prost tot comentariul meu; ce cutie a milei? am precizat ca biserica dispunea de asa ceva (? n am nimic cu ele ) dar era o femeie care se plimba; si nu ca mi-a bagat mana n buzunar ( ironii penibile mai sus ), ce m-a deranjat gestul asta de a umbla!
Sincer, ma asteptam ca din partea celor credinciosi sa am parte de rapsunsuri obiective si frumoase, insa din contra, reactiile la subiect si fondate au venit din partea cealalta; numai pe privat am primit 2 mesaje, carora le-a fost frica sa posteze ceva de teama sa nu sara lumea-n cap! Si mi s-a facut greata de felul in care ai citit tu postul meu, de moment ce am relatat doar un subpunct cu acea doamna imbracata sumar, iar tu; riorul doamnei de 50'', ''ndrepti ochii catre fundul oricui, acolo poti analiza vestimentatii'', ''fara a studia haine, funduri si alte gesturi inainte'' ). Deci not!, nu m-ai facutr sa ma simt prost fiindca nu m-am gandit la nimic, tu nu stii sa faci diferenta intre vizualizare sau relatare si ganduri sau vise

cami
| cami a răspuns:

Frate, TPU`ul va facut sa deveniti atei?

| elena a răspuns:

Din tramvaie, colturi de strazi au trecut si in biserici...aici sunt de acord cu tine...la biserica tinuta femeii trebuie sa fie sobra, eu am vazut la inmormantarea bunicului asa ceva dar si cu balcoanele afara...si scoate foto aia de-acolo ca ma streseaza de cate ori o vad.

| elena a răspuns:

Un copil in tramvai avea o bucata de carton, cerea el ce cerea acolo, dar la final scria cam asa "bog da prostii", in traducere libera ...ba da' prost ii... cel putin asa am inteles si prostul nu mai da.

lolita
| lolita a răspuns:

Apropo de asta, acum ceva ani am fost la inviere in satul bunicilor. Am observat cu stupoare ca toata manarea care s-a strans de la enoriasi(oua, paine, vin si alte alimente)preotul le-a luat acasa in loc sa le imprta intre cei nevoiasi. Exista o multime de familii care mor de foame(si nu exagerez), dar preotii nu le dau nimic de mancare nici macar in ziua de paste sau de craciun cand merge mai multa lume la biserica cu "daruri". Popa s-a dus acasa si painea a dat-o porcilor sa o manace. Acest fapt este real, mi-a zis cineva de incredere care a fost in vizita la preot. Ok, nu zic ca banii stransi sa-i dea la oameni dasr cel putin toata mancare care este acolo a o imparta la familiile sarace. Si cum a zis cineva aici, ca trebuie sa cumpere covare, scaune etc. Multi preoti cer enoriasilor cu "suflet" sa doneze asazisele covoare, scaune, etc. Alt exemplu este al preotului"X" care slujeste in catedrala "y" din Ostroveni, Rm Valcea, cei care sunt de acolo stiu despre ce vorbesc, acea catedrala este in reforma de cativa ani, nu s-a fact nici o miscare la caterala dar fiul preotului intre timp si-a facut o vila. Sunt curioasa daca cineva stie daca s-a terminat reforma. In Slatina anumite persoane se duceau pe la usi sa stranga bani pentru reformarea bisericii, s-a donat ceva si pentru reforma dar intre timp s-au cumpaat si doua apartamente. De unde aveau bani acele persoane tinand cont ca lucreaza in biserica? fapt real, asa zisele persoane s-au mutat in scara cu mine si au cumparat apartamentul cu banii jos. Si exemplele pot continua. Chiar acum am vazut la stiri un caz in care preotul catolic " X", nu a vrut sa faca comuniunea unei fete care avea sindromul down pe motiv ca nu este constiienta de slujba care i se face.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Am stat in afara tarii pentru putin timp si am profitat de ocazie pentru a merge in catedralele lor. Au foarte multe elementele pagane in biserici si asta m-a intrigat pentru ca religia noastra pune accent pe puritate, sfintenie si impotenta noastra de a fi asa ceva. Insa apoi am realizat, ca de fapt nu exista nici bine, nici rau, astfel incat era normal ca in lacasul Domnului sa se gaseasca Totul si Nimicul (intr-un final daca Dumnezeu este atotputernic, oare sunt cuvinte, ganduri si fapte care sa nu ii fie necunoscute?)

Linistea interioara pe care am simtit-o acolo, faptul ca daca un preot trecea te intreba daca iti poate explica sa iti poate fi de ajutor, faptul ca daca lumanarile erau lasate acolo si oricine putea aprinde o lumanare fara sa plateasca, dar nimeni nu o facea, arata cat de inapoiata e credinta noastra si mai ales cat de putin conteaza pentru ei sa ne educe.Si se prezinta in fata mea ca purtatorii cuvantului lui Dumnezeu? Eu inca nu am aflat cum un astfel de preot ( http://www.time4news.ro/......tensiunea/ )mai are parohie, avand in vedere ca nu e la prima abatere. El e cuvantul lui Dumnezeu! Atunci sa faca toata lumea la fel!

Janina
| Janina a răspuns:

Am mai vazut astfel de exemplare...sunt popi cu masini de mii de euro si telefoane de,, fite" si toate si le cumpara pe banii credinciosilor... e o rusine, si mai grav e ca nimeni nu ia nicio masura...chiar contribuie la asta.
eu m-am saturat, dadeam bani la saraci pe strada, era unul la un colt de cate ori treceam ii dedea. Odata l-am vazut ca scoate un teanc de bani din buzunar si ii da la tigani, ii imparte cu ei, de atunci-pauza!

auran
| auran a răspuns:

Irina - ferice si bravo acelui preot dar, cati mai sunt ca el?
Si apropo de costul unui botez - la o biserica de fite sa zic ma costa 2500 lei iar la cea din cartierul unde locuiesc nu am dat decat 300 de lei - nu-i mai mare rasul?

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Mai tinere coleg, si eu, si, sunt convins, si multi, multi altii, au trecut prin faza cu colectatul "agresiv"... Cred ca mult mai grav e faptul ca desi li s-au marit salariile substantial, aduna si astfel, DAR nu prea se aude de actiuni caritabile, de o zeama calda, cat de subtire!, pentru muritorii de foame, ca sa nu mai vorbesc de azile, tot pentru nefericitii soartei! Interesant totusi ca ai remarcat fundul doamnei... pentru ca era proeminent?, avea bikinei care punea si mai bine totul in evidenta?, sau nu avea deloc?, si atunci e explicabila revolta ta! Poate tipa venise "aranjata" asa in mod expres, ca sa fie remarcata!, sau de acolo mergea undeva unde era musai sa arate corespunzator/atractiv/interesant! La 50, o tipa poate arata inca trasnet! >>> vezi Madona! si mai vrea si bebe mai nou!

| Parintele a răspuns:

Popii si biserica in general a facut bani pe cerseala de sute de ani. E penibil sa vina aia cu castronul de bani in fata ta si sa te oblige practic sa scoti din portofel. Poate un credincios nu are bani si se simte rusinat ca nu are ce sa puna in oala. Probabil erau ortodocsi caci astia sunt cei mai penali si mai hoti. Probabil strangea bani ca sa-si faca popa plinul la Jeepan. Si iti mai vine in minte o intrebare, daca d-zeu exista de ce tolereaza astfel de magarii?! Si sa nu ma luati cu "fa ce zice popa nu ce face el"...sau ca vom da toti socoteala pe lume cealalta pentru ce facem. Trebuia filmat si postat pe net. Rusine, nu-i mai satura "dracu" de bani pe hotii astia si de vina sunt prostii care le dau.

| Parintele a răspuns:

Elena aici e vorba de popii cersetori din biserica..care nu au de-a face cu cersetorii din strada. e vorba de o institutie importanta din stat care se preteaza cu tupeu la buzunarul oamenilor.

| Parintele a răspuns:

Flav atat timp cat exista persoane precum Diav0la si friedacaa, subiective prost informate si ignorante este normal ca sa fie biserica condusa de o mana de hapsani. ce sa mai zic de coruptii prea inalti? Pestele se impute de la cap. Partiarhul se cearta cu fratele pentru averi.ala de la constanta pretinde mii de Euro ca sa faca popi pe banda rulanta...de astia mici ce sa mai zici, ce pretentii sa ai de la ei? 1 Eu sunt de parere ca preotii astia care sunt corupti si slijesc numai pentru bani sunt de fapt atei. S-au prins ca nu exista d-zeu si au facut din biserica un business. Bravo lor ca au succes si sunt prosti cei ce le pupa mana.

| Parintele a răspuns:

Friedacaa Multumesc pentru complimente. Ma flatezi. Stii cate persoane ca tine fac apologetica crestina ca se isi satisfaca eul si sfarsesc a se cufunda intr-un prolix mistic? Foarte multe, in special fete/femei indoctrinate cu nesimtita doctrina crestin ortodoxa. Citeste cu atentie ce ai scris. mie imi vine sa rad de naivitatea cu care "raspunzi" acestei intrebari.

regis
| regis a răspuns:

Acea farfurie (in zona noastra numita "tas") este o traditie in biserica ortodoxa si chiar daca si eu o consider cam depasita, traditiile au si ele rolul lor. Nimeni nu te obliga insa sa pui bani in tas, daca tu te simti constrans sa faci asta este problema ta, proprie si personala. Eu fara a fi un "bisericos" nu obisnuiesc sa pun bani la tas, preferand ca oricat de mica ar fi donatia pe care o fac sa primesc o chitanta. In plus am astfel ocazia de a "dirija" acei bani intr-un scop anume, nu de a lasa la indemana celorlalti acest lucru (apropo, banii primiti bisericii nu sunt gospodariti de preoti, ci de consiliul bisericesc, format din enoriasii cei mai apropiati de biserica).
In privinta tinutei, cred ca e de bun simt sa afisezi o tinuta decenta, chiar si daca nu esti credincios si mergi la biserica pur si simplu in vizita sau pentru a insoti un prieten.

regis
| regis a răspuns:

Daca si eu o consider cam depasita, traditiile au si ele rolul lor. Nimeni nu te obliga insa sa pui bani in tas, daca tu te simti constrans sa faci asta este problema ta, proprie si personala. Eu fara a fi un "bisericos" nu obisnuiesc sa pun bani la tas, preferand ca oricat de mica ar fi donatia pe care o fac sa primesc o chitanta. In plus am astfel ocazia de a "dirija" acei bani intr-un scop anume, nu de a lasa la indemana celorlalti acest lucru (apropo, banii primiti bisericii nu sunt gospodariti de preoti, ci de consiliul bisericesc, format din enoriasii cei mai apropiati de biserica).
In privinta tinutei, cred ca e de bun simt sa afisezi o tinuta decenta, chiar si daca nu esti credincios si mergi la biserica pur si simplu in vizita sau pentru a insoti un prieten.

| MisterKat a răspuns:

Eu nu merg la Biserica si bine fac, mi se pare ca religia este facuta pentru a manipula prostimea! Sincer. ce sa vezi la Biserica, niste oameni care sunt mai pacatosi decat multi dintre noi? Sa-i zis "sarut' mana parinte?" Scarbos... Cand ma gandesc ca el spune ca de ex. sexul este doar pentru "imultirea pamantului", iar el sa si-o faca cu preoteasa zi si noapte.(scuza-ti-mi limbajul). Nu sunt atat de idiot incat sa merg la Biserica. Daca cred in Dumnezeu, cred si atat! Nu cred ca Dumnezeu s-ar simti bucuros de ceea ce fac cei ce reprezinta Biserica. Eu nu puneam niciun leu in acel castron in locul tau.
Si ca sa iti dau exemple, ca nu tu esti singurul care a intalnit asemnea oameni, am sa spun ca: acum cativa ani, mama a facut un parastas pentru bunicii mei, a ajuns la Biserica si preotul a spus ca nu poate sa vina pentru ca are o nunta (desigur, aia de la nunta ii dadeau milioane bune. nu se obosea el sa vina la mormant si sa ii dea mama vreo 20-30 de lei, mentionez acum vreo 5 ani.cand 20-30 de lei erau ceva...). Asa si sa va spun ce atitudine a avut preotul, a inceput aproape sa se certe cu mama, ca de ce nu l-a sunat si mama i-a spus ca nu are numarul lui. Simplu. Dar de cand trebuie sa iti faci programare la Biserica ca si la stomatolog, psiholog sau frizer.hmm ciudat, nu? La care mama, auzind toate aceste lucruri, i-a spus ca oricum si fara slujba, in fata lui Dumnezeu, pomana e primita. Asta s-a inrosit, si a venit la mormant si nu a mai cerut niciun leu.
Alt caz... tot la aceeasi biserica, mama a venit pentru ca sa dea de pomana la Biserica si sa faca o slujba la mormant. A pus pe masa tot ce era de pus, a venit preotul sa faca slujba si apoi a inceput sa ia de pe masa, spunand ca asta e pentru cantor, asta e pentru mine. la care mama i-a spus ca ea a adus de pomana pentru oameni saraci, care poate nu au mai baut vin de 1 an, iar el s-a potolit. dar totusi de rusinea lui. mama i-a lasat acolo si lui ceva.
Mentionez, ca Biserica este una destul de cunoscuta din Brasov, e chiar in Schei
Voi ce parere aveti? Mai se merita sa te duci la Biserica? Eu nu merg la Biserica, decat daca ma insor sau imi botez copchilul. dar altfel, nimic. Mi-e scarba de acesti oameni, de ceea ce reprezinta religia, si de ce a facut religia in Istoria Lumii... Numai "lucruri bune"...

| Ben. a răspuns:

Este un obicei foarte raspandit in biserici.am vazut la biserica romana din Ierusalim o preacuvioasa maicuta care schimba dolari cu atata evlavie, in preasfintitul lacas, ca doar nu era sa se duca la coltul strazii ca borfasii.se vede treaba ca institutia are nevoie de fonduri si preainaltii prelati nu pot ca sa renunte la cele lumesti:2-3 case, masini care mai de care si banii plasati strategic. dar nu au spirit de afacerist.sa fiu ca ei, asa de ahtiat de bani, m-as apuca sa-mi extind bussines-ul si in comunitatile lesbo si gay. ce e bine, totusi, ca se pot insura si nu violeaza copiii, cum fac omologii catolici. avizi de bani si de putere n-au ezitat sa colaboreze cu securitatea si sistemul comunist chiar daca le daramau bisericile.singura exceptie facand-o parintele Calciu-Dumitreasa. restul, dupa cum bine stim, toti o apa si un pamant.

| Klara a răspuns:

Casa Domnului incepe incetul cu incetul sa devina balci, daca unii deja au inceput sa vanda lumanarele si alte chestii, si au facut taraba acolo in pronaos. Din pacate banul are ochi pana si in biserica.

| remus a răspuns:

Nu de mult timp am sosit de la biserica acasa dupa ce mi-am facut sfintele rugaciuni, eu frecventez o biserica ortodoxa de stil vechi( sirbeasca) eu fiind de religie greco-catolic, cea mai apropiata biserica de religia mea este la 50km. Nu cunosc limba sirba, decit citeva cuvinte uzuale, eu imi spun rugaciunile in limba romana, cind eram copil Mama fie iertata, ma ducea la biserica ei, catolica ea fiind de religie catolica, biserica greco-catolica fiind interzisa din 1948-1989. Acum va spun ceva care va va pune pe ginduri, am fregventat si frecventez si acum tot felul de biserici, m-am rugat si ma rog in felul meu, multumesc la Dumnezeu pentru grija purtata fata de mine si familie, am muncit in conditii deosebit de grele, in subteran (mina) 25ani. Nu am stiut si nici nu stiu limba maghiara s-au sirba, deci nu stiam ce spuneu respectivi preoti, consider ca este mult mai bine si nu ma deranjaza cu nimic, in concluzie important este sa ne rugam si sa traim in frica de Dumnezeu.
Spun consatenii mei ca era un preot aici in zona care dupa ce termina Sfinta Liturghie, lua tasul(tava) in care se adunau banii de la enoriasi, arunca bani in sus spunind Doamne ia-ti ce este al tau... restul este al meu, nu a dus-o mult, s-a imbolnavit, a murit in chinuri groaznice, in sfirsit, ceea ce dam la biserica sa fie dat cu toata inima, restul este responsabilitatea ficarui preot.
O duminica minunata sa aveti!

| Irina a răspuns:

Ar trebui sa ne gandim ca si preotii sunt oamenii si la fel ca noi au cheltuieli, trebuie sa manance si sa se imbrace ca oricine. Iar biserica, la fel, trebuie intretinuta: pictura, curatenia, curtea etc. Spun pentru ca am in familie preot cu 2 copilasi si sta doar in datorii ca sa faca biserica cat mai frumoasa si sa o renoveze. deci ar trebui sa ne punem si in pielea lor. Bineinteles, cunosc si preoti care sunt doar dupa bani si putin le pasa de cele sfinte. care pun diferite taxe fixe pentru botez, cununie etc.

| Diav0la a răspuns:

Mi se pare penibil ce ai relatat aici. Nu esti cu nimic mai bun decat ceilalti. Daca mergi la biserica, mergi sa iti indrepti gandul catre divinitate nu catre posteriorul doamnei de 50+ sau catre altii ce intra sau iasa din lacasul de cult.
Cat priveste acea suma de bani pe care tu ai avut impresia ca femeia ti-i fura... vreau sa-ti explic ca in fiecare biserica exista o "cutie a milei" tot mai uitata de noi ceilalti de cativa ani incoace. In acea cutie a milei se strang bani pentru orfelinate, pentru cei nevoiasi, pentru bolnavi...
Sa ma ierti, dar am s-o spun... mi s-a facut greata de ceea ce am citit; nu de ceea ce ai relatat ci de faptul ca ai relatat. Ai confundat Biserica cu barul ...acolo poti sa iti indrepti ochii catre fundul oricui, acolo poti analiza vestimentatii, acolo poti cere socoteala oricui vrei ...insa cand mergi la Biserica, mergi sa fii doar tu si Dumnezeu indiferent de faptul ca in jurul tau se afla 100 de persoane sau nimeni. Exista in Biblie o pilda referitoare la asta. Un om bogat merge si da pentru Biserica o punga de bani, iar o mama sarmana cativa banuti. Intrebarea era al cui gest e mai important?
Mentionez ca sunt de religie ortodoxa ca si tine de altfel happy. Ce pot sa zic este sa iti indrepti gandul catre divinitate fara a studia haine, funduri si alte gesturi inainte laughing

| Wtf9000 a răspuns:

Prietene, acum cateva zile a aparut in ziar un cretin care s-a dus la biserica sa-si sfinteasca biletul la loto, ca sa castige. Ce mai vrei... Asa se intampla in Romania.

| alma a răspuns:

Buna Flav, vreau doar sa te intreb daca in acea biserica exista curent electric, confortul (ma refer la scaune, covoare, curatenie etc), vreau sa-ti spun ca toate acestea se platesc cu banii pe care "oameni de bine"ii doneaza biserici, nici eu nu frecventez biserica dar nu pot condamna pe cei ce au pe suflet aceasta cauza.(Dati cezarului ce este al cezarului si lui Dumnezeu ce este al lui Dumnezeu )."Si nu judeca ca sa nu fii judecat". Sper ca ai inteles ceea ce am vrut sa spun, intretinerea biserici depinde de acesti bani pe care oamenii ii doneaza pentru ca popa nu pune de la el din buzunar.Pa

| Moneyandfame a răspuns:

Cine vrea cu adevarat sa se duca la biserica, se duce si aprinde o lumanare sau doua si apoi pleaca.Nimic mai mult si esti si impacat cu sine.

| D-Anna a răspuns:

Prietenelaughing asta cu bisericile si cersitu' functioneaza mereu nu ai observat ca mai toti cersetorii stau langa biserici la biserici sau spun"dati si mie 2 lei ca v-ajuta dumnezeu". Mna traim in romania ne respectamlaughing. Si nu numai astea te refugiaza de biserica ci si cand vezi femei(in general) cum se imbraca ca sa vina la biserica deci am vazut o data de muuuult pe vremea cand mergem si eu la biserica o femeie cu fusta scurta bluza transparenta n-avea treaba sau adolescenti merg la biserica iar dupa la barsmug mna isi permit.oh go on
si cel mai aiurea e "credeti in dumnezeu" Ha ma dasmug da-n carethinking

| friedaka a răspuns:

Biserica, ca orice institutie omeneasca, de altfel, are si ea propriile probleme, omenesti si ele. Dar, daca e sa luam din Cuvantul Domnului putem aplica urmatoarele: "Dati Cezarului ce e al Cezarului si Lui Dumnezeu ce e al Lui Dumnezeu". Asta inseamna ca avem putina credinta, atata timp cat nu suntem in stare sa vedem in orice intamplare Voia Lui Dumnezeu, si-L judecam omeneste prin prisma valorilor omenesti. Dumnezeu nu se supune nici uneia din aceste valori iar principiul dupa care functioneaza e IUBIREA. Daca am intelege, prin prisma credintei, si am simti iubirea Divina, nu ne-am mai judeca semenii (chiar si pe preoti si faptele lor), am intelege ca nu e treaba noastra sa facem asta, ca fiecare e responsabil numai si numai de faptele lui. Partea omeneasca a preotilor exista, pentru ca sunt oameni si fac greseli (nu sunt sfinti), la fel ca si harul cu care au fost investiti, care e de origine Divina. Binenteles ca pot sa-si piarda harul, dar asta iar nu e treaba noastra cum judeca Dumnezeu ( nu pentru ca ar trebui sa fim tampiti si sa nu ne punem intrebari ci, pentru ca ratiunea nu-l poate intelege pe Dumnezeu...doar inima). Asa ca, daca mergem la biserica ar fi bine sa o facem doar ca sa ne intalnim cu Dumnezeu si nu ca sa observam greselile si comportamentul semenilor nostri, pentru ca asta e cea mai buna cale de a rata intalnirea pentru care ne-am dus.