| Diav0la a întrebat:

Azi l-am regasit pe Gabriel Garcia Marquez si as vrea sa supun atentiei voastre cateva citate despre dragoste, caci azi ma simt indragostita happy
Daca l-ati citit pe Garcia Marquez si ati gasit un pasaj care v-a ramas intiparit in suflet, nu ezitati sa il impartasiti! happy
"Poate că Dumnezeu va dori să cunoşti multe persoane nepotrivite înainte de a cunoaşte persoana potrivită, pentru ca atunci când o vei cunoaşte în sfârşit să ştii să fii recunoscător."

"Spune întotdeauna ce simţi şi fă ceea ce gândeşti. Dacă aş şti că asta ar fi ultima oară când te voi vedea dormind, te-aş îmbrăţişa foarte strâns si l-aş ruga pe Dumnezeu să fiu păzitorul sufletului tău. Dacă aş şti că asta ar fi ultima oară când te voi vedea ieşind pe uşă, ţi-aş da o îmbrăţişare, un sărut şi te-aş chema înapoi să-ţi dau mai multe. Dacă aş şti că asta ar fi ultima oară când voi auzi vocea ta, aş înregistra fiecare dintre cuvintele tale pentru a le putea asculta o dată şi încă o dată până la infinit. Dacă aş şti că acestea ar fi ultimele minute în care te-aş vedea, aş spune "te iubesc" şi nu mi-aş asuma, în mod prostesc, gândul că deja ştii."

"Când mă gândesc la moarte, singurul lucru de care-mi pare rău e că s-ar putea să nu mor din dragoste!"

6 răspunsuri:
cami
| cami a răspuns:

"Nu-i pe lume batran care sa uite unde si-a ascuns comoara"
"E cu neputinta ca pana la urma sa nu ajungi cum crede lumea ca esti"
"Primul semn de batranete e cand incepi sa semeni cu tatal tau"
"Niciodata n-am facut amor in grup ori in locuri publice, nici n-am impartasit secrete si nici n-am povestit vreo aventura a trupului sau a sufletului, caci de tanar am luat aminte ca nici una nu ramane nepedepsita"
"Nebunii intelepti o iau inaintea viitorului"
"Faima e o cucoana extrem de grasa care nu doarme cu noi, dar cand ne sculam ne pomenim ca sta si ne priveste mereu din fata patului"
"Sexul e consolarea care-ti mai ramane cand nu-ti ajunge dragostea"
-citate extrase cuvant cu cuvant din "Poveste tarfelor mele triste", a lui Garcia Marquez happy

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Marquez scrie extraordinar.
Ultima sa scrisoare imi pare ca suprinde esenta vietii.

| Diav0la explică:

Moneyandfame ar fi minunat sa pot ajunge la performanta de a ma cita altii pe mine, insa au fost atatia inaintea mea care au exprimat dragostea in cuvinte si au facut-o dumnezeieste... Eu cred ca dragostea este esenta vietii, am mai spus-o si cu alta ocazie : verbul "a iubi" este singurul verb pe care il poti conjuga la orice varsta. Iti dau voie sa ma citezi daca crezi ca am spus ceva original, insa nu mi se pare ...cu totii folosim cuvinte ce au mai fost rostite si din pacate, eu cel putin asa consider, nu suntem originali deloc... poate doar in forma in care amestecam visele in realitate...

| Moneyandfame a răspuns:

Ce ar fi daca ai inventa tu niste citate? Nu ar fi mai cool sa te citeze altii pe tine?

| Dj Boalca a răspuns:

Iti multumim pentru aceste...sa zicem mici citate.asta chiar mi-a placut...nu a fost prea siropos... a fost pe gustul meu

| canarita a răspuns:

Frumos, sublim! Numai ca putini oameni stiu sa iubeasca dar si mai putini stiu sa primeasca iubirea...