| Alex a întrebat:

"Biblia are foarte puţină valoare practică pentru omul modern. Nu-i foloseşte decât să rezolve cuvinte încrucişate sau să răspundă la întrebările de cultură generală din unele emisiuni TV."
"Referirile pe care le face Biblia la linii genealogice, virginitate şi teamă de Dumnezeu reflectă concepte specifice timpurilor biblice. Acestea însă au prea puţină importanţă în secolul al XXI-lea."
"Când a ieşit întâia oară de sub tipar, Biblia era deja depăşită."
Aceste comentarii au fost extrase de pe un site.
Este Biblia demodată şi lipsită de valoare practică? Voi ce parere aveţi? Sunteţi de acord cu afirmaţiile de mai sus?

2 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Biblia nu poate fi modernizata.De ce? Pentru ca ar fi un fals veritabil. Daca sa zicem, ca s-ar accepta o noua Biblie ce-ar mai discuta muritorul de rand? Pe noi asta ne "roade" la Biblie ca vorbeste in simboluri, semnificatii care doar cel care a scris-o le cunoaste.Acum,fiecare vine si isi da cu parerea dar poate afirma cineva ca detine adevarul absolut? Ma indoiesc

| foxi a răspuns:

Aici sunt scrise tomuri intregi pro si contra! Sectele pretind ca modernizeaza biblia!