| Stefan_6505 a întrebat:

Bine v'am gasit pe toti! Bine te'am gasit TPU!

Prima mea intrebare se refera la un lucru care la anul o sa imi schimbe oareucm viata. O sa trec la liceu, dar inainte de asta am examene la matematica si la limba romana! La matematica, cum pot dovedii ca un patrulater este paralelogram sau paralelogram particular? Stiu ca pe baza proprietatilor ( laturile opuse paralele doua cate doua, doua laturi si paralele si congruente, unghiurile opuse congruente si suma masurilor unghiurilor alaturate 180 de grade si ca diagonalele se injumatatesc) dar cum pot ajunge la aceste relatii? Mi'as dori sa iau 10 la examen, sunt dispus sa muncesc dar numai cu o conditie:sa inteleg fiecare lectie!

GOOD NIGHT!

1 răspuns:
| yhsay a răspuns:

Iti zic eu sigur cum sa inveti cum trebuie la matematica : facand multe multe exercitii!

Demonstrezi ca un patrulater e paralelogram in functie de datele problemei, te folosesti de datele sale si vezi ce proprietati se regasesc (partial sau total) in ea.

Daca ai vreo problema de matematica pe care nu stii s-o rezolvi, trimite-mi un PM happy