| anonim_4396 a întrebat:

Bolile cronice pe care le are în evidenta medicul de familie sunt trecute doar în fisa, adică hârtii sau exista și o baza de date cu asa ceva?

3 răspunsuri:
| Yuoia a răspuns:

In fisa. Dar el are in calculatorul sau o baza de date. Din pacate, nu poate fi accesata la UPU. Eu aveam nevoie de asta ca sa nu mai balbaie ei cu ce as avea. Nu se poate.

Depinde ce medic de familie ai.
De obicei bazele de date există - la nivel local, dar nu pot fi accesate interinstituțional.

La clinile/spitalele private sunt mai serioase bazele de date, evidența istoricului medical se păstrează mai bine. Doar că, la fel, nu comunică între ele.

Avem unul din cele mai tehnologizate sisteme de sănătate din Europa dar nu facem nimic cu ele. Adunăm informații în calculatoare care nu comunică între ele, sau o fac lent și prost.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Unknownzgw):

Si daca vine cineva si fura fisele pacientilor de unde mai stiu ce sa scrie cand ceri o adeverinta?