| UnCristian94 a întrebat:

Ce este fisa medicala? am fost la medicul de familie si mi-a spus ca nu exista asa ceva dandu-mi doar adeverinta medicala, dar mie mi se cere si fisa la dosar pentru un curs de arbitri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| smart01 a răspuns:

Ba s-ar putea sa ai dreptate cu fisa medicala, stiu ca eu am scos una de la medicul de familie atunci cand mi-am schimbat medicii. Fisa mea medicala era o fisa cu tot "istoricul" medical: ce boli am avut in copilarie, ce vaccinuri am luat si ce tratamente am urmat sub indrumarea medicului de familie (de exemplu, eu am urmat un tratament pentru litiaza renala). Fisa respectiva am dus-o la medicul actual de familie unde ea exista si-n prezent, pentru ca o poate consulta in cazul in care o sa am alte probleme de sanatate pe viitor. Nu stiu de ce medicul tau ti-a spus ca nu exista asa ceva. In schimb, da, nu cred ca ai nevoie de ea pentru cursul de arbitrii, astfel de fise exista ca sa se foloseasca medicii de ele, nu pentru cursuri, angajari etc.

| UnCristian94 explică (pentru smart01):

Da, asa stiam si eu.Am sunat si mi s-a spus ca-i buna si adeverinta medicala.

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ţi se cere nici o "fisa medicala"!
N-ai înţeles tu bine :(

Ai nevoie doar de o Adeverinţă medicală din care să reiese că eşti apt pentru acel curs - vezi detalii la linkul :
http://www.ajfgorj.ro/......-2014-2015

http://www.frf-ajf.ro/cluj/stiri/coala-pentru-arbitri-1903.html

http://www.ilfovsport.ro/nou-curs-de-arbitraj-lansat-de-ajf/

Toate cele bune!

| AtomiX a răspuns:

Fisa medicala din cate stiu se da catre o clinica medicala (ca si in cazul permiselor de conducere, arma etc) costa in jur de 100 lei.

| UnCristian94 explică (pentru AtomiX):

Nu, mi s-a spus ca se ia de la medicul de familie.

| AtomiX a răspuns (pentru UnCristian94):

Daca doctorul de familie iti spune ca nu exista, atunci suna-i pe cei care iti cer fisa in timp ce esti in cabinetul doctorului, sa vorbeasca dansul si sa iti dea exact ceea ce iti trebuie.