| SkatePunkk a întrebat:

Bomba atomica a fost o arma secreta? Adica nu stia nimeni de ea inainte de distrugerea a celor doua orase din Japonia, stiau doar Americanii de ea? funda big grin

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Acum nu mai e, prima data vroiau sa o faca germanii dar nu au apucat sa o foloseasca deloc si savantii au fost rapiti de soldatii americani si dusi in EE.UU.

| INȚ a răspuns:

straight face Bombardamentele atomice de la Hiroshima și Nagasaki au constat din două atacuri nucleare implicând aruncarea a două bombe atomice, produse de Statele Unite ale Americii, la sfârșitul celui de-al doilea război mondial, asupra a două orașe din Japonia, Hiroshima și Nagasaki. La timpul aruncării celor două bombe atomice, deși războiul din Europa se terminase prin capitularea necondiționată a Germaniei, Imperiul Japoniei și Statele Unite ale Americii se aflau încă în stare de război. La 6 august 1945 bomba atomică cunoscută ca "Little Boy" a fost aruncată deasupra orașului Hiroshima, iar trei zile mai târziu, la 9 august 1945, cea de-a doua bombă atomică, cunoscută ca "Fat Man", a fost detonată deasupra orașului Nagasaki.