| anonim_4396 a întrebat:

Boon, hai sa mai bagam o efemerida la Conversatii, ca e cam goala rubrica asta de ieri, orele 22.00...nu ma intrebati de ce, habar n-am!
Astazi, 23 iunie, se implinesc 100 de ani de la nasterea lui Alan Turing, smecherul ala de-a spart codurile hitleristilor de pe masinuta Enigma.
De bucurie, englezii l-au castrat chimic in 1954, murind la nici 42 de ani otravit cu cianuri. Cica ar fi fost homosexual, de-aia! Ce daca era cel mai stralucit matematician al secolului, tatal informaticii, celebrul autor al testului Turing, de detectare al "inteligentei blonde ale computerelor", creatorul primului super-computer, maestrul de-codificarii binare... n-a contat nimic, pen'ca ii placea "ochiul maro".
Ba chiar se zvoneste ca a murit cam ca Alba-ca-Zapada, muscand dintr-un mar otravit. Asta da poveste de zis la copii!
Oricum, englezoii sunt niste tipi funny. Pe 23.06. 1775 au tinut prima lor regata, pe Thames. stiti voi, chestia aia de castiga Pataichin medalii la Olimpiade. sa vedem anul asta daca mai sunt romanii in stare sa castige vreuna, la mama lor (a regatelor) acasa! Hai Romania!
Da, hai Romania, scoala-te si treci la munca! Mai ales ca e sambata, si se lanseaza azi partidul intelectualilor. Nu, nu ala a lui DD sau Jiji Becali, alea "e lansate" deja. Ci partidul lui MRU, a lu' Macovei si a lu' Preda (sper sa vina si Nicusor zilele astea). Eu deja m-am dus sa ma inscriu in el, ca si eu vreau sa par intelectual.
Ca tot va ziceam ieri ca Napoleon a abdicat pe 22, sa va mai dau una din domeniu: azi 23.06. 1763 s-a nascut Josephine, sau Coana-mare, cum o alintau prietenii.
Ce sa va mai zic? hai sa trecem la alea haioase:
23.06.1784; un pusti de 13 ani, Edward Warren, zboara pentru prima oara cu un balon (cu aer cald).
23.06.1860: se infiinteaza serviciul secret al USA. "Obama, Obama, omoara pe Osama!"
23.06.1868: ca sa poata agentii CIA sa-si scrie rapoartele, Christopher Latham Sholes breveteaza azi prima masina de scris. Ultima functionala de pe lume, un Robotron, e la mine pe birou. Stie careva unde mai gasesc niste benzi de tus noi de cumparat?
Hai sa sarim peste chestii, ca m-am plictisit. Sa mai bag doar niste efemeride amuzante:
23.06.1950: parlamentul elvetian baga un veto la dreptul femeilor de a vota. Prieteni, prieteni, dar branza-i pe bani!
23.06.1955: Walt Disney lanseaza "Doamna si vagabondul", ca o aluzie subtila la efemerida anterioara.
23.06.1974: primul mesaj extraterestru trimis de pe Pamant in spatiu... nu am dat noi de extraterestrii pana acum, dar tocmai am devenit noi unii!
23.06.1980: David Letterman Show debuteaza la NBC. Mie inca imi place! Voua?
23.06.1990; Moldova isi declara independenta. Nu e asa ca e amuzant ca stirea asta e de subsol? Nu s-a ambalat nimeni azi prin ziare cu articole pe topic. asa ca nu ma mai ambalez nici eu, si asa am auzit ca moldovencele sunt naspa: au par pe picioare si sunt cam rele de musca. Va pup!
Gata, va las sa va ocupati de treburi mai serioase pe TPU, ca si-asa v-am rapid inutil 5 minute din viata voastra pretioasa. Si intrebarea mea ar fi, ca am una, sa fim intelesi:
Ce actor/actrita roman/romanca din generatia 2002/2012 va place cel mai mult?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mie-mi place la tine ca ai vointa. Intrebarile si raspunsurile dispar cu viteza luminii dar tu te incapatanezi sa postezi efemeride kilometrice stiind foarte bine ca "bunii tai prieteni" ti le vor raporta la greu.

| anonim_4396 explică (pentru ardnaxur1961):

Da, dar e ca in "Moartea Caprioarei" a lui Labis... mie intotdeauna mi-a fost mai mila de mustrarile de constiinta a vanatorului ce a pus mana pe tragaci, decat de durerea caprioarei ucise rolling on the floor
Aia trece mai repede rolling on the floor

| corolav a răspuns:

Din generația mai nouă ( ei nu chiar cea mai nouă) mie îmi plac Andi Vasluianu și Medeea Marinescu.
Nu am știut, pînă astăzi de „efemeridele " tale.
Sînt excelente și mă întreb ce arhivă de asemenea proporții posezi de ne supui atenției atîtea știri interesante.
Felicitări!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ana Nu'Sh Cum.