| aDEeLAa a întrebat:

Bun... Ce faceti cand vedeti un boschetar lesinat pe strada? Sunati la salvare? E beat...dar sta mai bine de 5 minute pe jos

12 răspunsuri:
| FemeiaPisică a răspuns:

Sincer, îmi văd de drum. Știu că este un gest inuman din partea mea, dar nu suport alcoolicii. Acel om al străzii preferă să dea banii pe băutură decât să își cumpere o pâine.
În spitalul din județul nostru, dacă se internează cineva acolo trebuie să plătească și să dea și ciubuc la asistente și doctori. Altfel nu îl bagă nimeni în seamă și este pus pe lista de așteptare.
Bețivanii adunați de pe stradă sunt aduși imediat la spital, iar medicii se ocupă mai întâi de ei. Nu plătesc nimic deoarece nu au venituri.
Apoi, îi leagă de paturi deoarece dimineața când se trezesc din beție fac urât. Cei de la pază îi dau afară în șuturi, așa se întâmplă mereu la noi în oraș.

| William a răspuns:

Imi vad de treaba.

| minrest a răspuns:

Presupun ca stii sigur ca e beat. In acest caz, nu e lesinat ci doarme. O sa doarma pana se arde tot alcoolul din sange, cam pana maine dimineata. Daca era frig, era o problema, ingheta si murea, dar afara e frumos, sa il lasam sa doarma. Spune, mai ai de facut eseul cu salvarea animalelor de la disparitie? Buna seara.

| aDEeLAa explică (pentru minrest):

Pai. asa pe strada? poate chiar ii e rau... poate intra in coma... sad Cat despre eseu inca n-am gasit ce cautam. sad Multumesc pentru raspunsuri. :*

| SkyPilot a răspuns:

Spre deosebire de minrest, eu as suna oricum. Chiar daca e frumos, poate sa fii baut suficient de mult incat sa nu se mai trezeasca.

| aDEeLAa explică (pentru SkyPilot):

Si daca dupa ce-a venit echipajul soferul ar parea foarte deranjat si ti-ar spune ca ti-l da acasa intrebandu-te daca n-ai vazut ce e beat si de ce nu l-ai trezit tu...ce ai mai face?batting eyelashes

| SkyPilot a răspuns (pentru aDEeLAa):

I-as lua numele sau numarul si i-as spune sa isi faca datoria. Eu traiesc in vest, nu ma impresioneaza astia, stiu sa ii bag in viteza.

| aDEeLAa explică (pentru SkyPilot):

Deci consideri de datoria lor sa adune oamenii beti dupa strada?batting eyelashes o sa motiveze ca are destule cazuri mai importante...

| SkyPilot a răspuns (pentru aDEeLAa):

Cred ca asta e legea, in orice tara civilizata este asa. Cu logica asta ce facem, lasam batranii sa moara pentru ca avem destui oameni tineri care au nevoie de ajutor? Si cine decide? Unde locuiesc eu nu se fac astfel de distinctii si sunt adunati toti betivii si toti drogatii. Acum catava vreme m-am ranit singur in timp ce reparam ceva. In trei minute erau la casa mea pompierii (care vin intotdeauna), politia (pentru ca era vorba de o taietura) si ambulanta. La spital dupa triere am asteptat 2 ore pana sa ma rezolve, pentru ca bagau in fata mea toti drogatii care altfel ar fi murit. Dupa parerea mea, sistemul facea ce trebuia.

| aDEeLAa explică (pentru SkyPilot):

Foarte frumos! In partea in care locuiesc eu... oamenii trec pe langa boschetari, nimeni nu face nimic... iar cei de la salvare se simt deranjati daca sunt chemati.

| SkyPilot a răspuns (pentru aDEeLAa):

Pana si la rusi I-am vazut adunati din parc pe betivi. Chiar asa de necivilizata a ajuns Romania?

| aDEeLAa explică (pentru SkyPilot):

Nu stiu daca peste tot... poate mai sunt si oameni civilizati...