| jethebest a întrebat:

Bun TPU am aici 3 probleme de Chimie pentru voi,
Atentie:NU SUNT PENTRU TEMA! am o carte de cls a7a si am gasit 3 probleme pe care surprinzator.nu le pot face.De aceea apelez la TPU

Ce diametru si ce raza are atomul unui element, daca pe lungimea de 1 cm se poate aseza unul langa altul 100 000 000 (o suta mil) de atomi?

Cati atomi se gasesc intr-un gram de fier, daca in7, 86 g de fier sunt cuprinsi 8, 4x10(la 22) atomi de fier?

Marind dimensiunile unu atom de 10(la a 12) ori, aceasta apare ca o sfera cu diametrul de =100 m, iar nucleul atomului ca o sfera cu diametrul de =1 cm. Care este raportul dintre raza nucleului si raza atomului?

1 răspuns:
| kiv1990 a răspuns:

La prima intrebare:
1 atom= 10nm