| Delia898 a întrebat:

Salut! Credeți că în spatele oamenilor care comit fapte grave precum crime sau chestii de genul ar putea sta spirite rele, demoni?

8 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Boli psihice sau furie necontrolata... Care e tot aia.
Nu cred ca exista criminal (sadic) care sa nu aiba afectiuni demne de psihiatrie.

| dullcat a răspuns:

In niciun caz.Asemenea criminali si psihopati demonstreaza ca mintea umana are dedesubturile ei mai intunecate, asa cum si dupa internet exista ceea ce se numeste dark web. laughing

| Simpatic a răspuns:

NU!
cred ca in spatele acestor oameni stau probleme psihice si de cele mai multe ori abuzurile la care au fost ei supusi cand erau copii sau foarte tineri...totusi problemele lor mintale sunt mai ales inascute!

| MistarGoGu a răspuns (pentru Simpatic):

+ refuzul / fuga de ajutor specializat! Asta in 90 % din situatii ii trimite la puscărie!

| Simpatic a răspuns (pentru MistarGoGu):

Poate da, dar nu toti "nebunii" sunt si criminali

| Delia898 explică (pentru Simpatic):

Cum adică

| Simpatic a răspuns (pentru Delia898):

Am raspuns userului mr. gogu de mai sus care a zis ceva fata de cele spuse de mine
eu i-am raspuns, ca nu toti oamenii 'nebuni' sunt criminali, pentru ca nu toti cei cu tulburari mintale sunt agresivi sau au porniri criminale, unii poate sunt, dar nu toti!

| Hyperion7 a răspuns:

Da!
Pentru că un om normal nu ar avea asemenea gânduri! Un astfel de om a făcut rele la viața sa și a crescut intensitatea pentru a-si mari satisfacția, dar sigur e vorba de o energie rea.
Pentru că, repet, un om normal nu ar omorî un om pentru nimic în lume.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Stă în propria decizie! Noi prin tot ceea ce însemnăm ca ființe, gândire, exprimare, atitudine, comportament putem fi un"virus" sau un "antidot" pentru semenii noștrii!

| EestiSodalane a răspuns:

Cu siguranță. Dar asta nu îi face mai puțin vinovați

| Mindfulness a răspuns:

Stau la baza traume,mediu traumatizant,bullying-ul repetat, sociopatism, psihopatie, paranoia, schizofrenie paranoidă nu spirite rele ci probleme de natura psihica care nu sunt induse de demonizare ci de traume repetate.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mindfulness):

Păi și traumele,neîncrederea,toate situațiile,evenimentele de-a lungul vieții,violența verbală,agresiunea fizică/psihică,viclenia,ura,invidia,înșelătoria,minciuna,umilința,trădarea toate aceste stări,emoții sunt create de om.Și tot în puterea noastră stă vindecarea,alinarea,răbdarea,calmul,îndrumarea, sprijinul, încrederea, liniștea, armonia ori toate astea însumate dau DRAGOSTEA iar acesta-i "medicamentul" și dacă toți am trata cu bunătate și iubire pe cel din preajma noastră NIMENI nu ar mai fi bolnav!

| Mindfulness a răspuns (pentru JOHNtheADVISOR):

Depinde. psihopatia e genetica am uitat sa menționez, nu ai ce sa vindeci.

| JOHNtheADVISOR a răspuns (pentru Mindfulness):

NU ne naștem psihopați.Dar problemele intervin fie înainte de naștere fie după mulțumită "specialiștilor" care au modificat genetic hrana.Ori prin gestul lor hrana acum e otravă și e ca la ruletă, unele organisme, persoane se adaptează acestor chimicale, altele vor suferii mutații, iar altele vor deceda.