| iulia972 a întrebat:

am nevoie de o compunere la roamna as vrea sa imi dati cateva idei tema este: importanta de a invata pe tot parcursul vietii ma puteti ajuta cu inceputul macar cateva randuri plz dau funda si vot scze categoria

Răspuns Câştigător
| Aliutza a răspuns:

E important sa invatam pe tot parcursul vietii, pentru ca odata cu timpul, in toate domeniile apar noi descoperiri pe care trebuie sa le deprindem si noi. (Ar fi aiurea ca peste 10 ani toti oamenii, in afara de tu si cu mine, sa zboare in nave spatiala, iar noi doua inca sa calatorim cu masina. asta drept exemplu.)
De asemenea, vocabularul trebuie imbogatit permanent, precum si tehnicile de comunicare. Pe parcursul vietii mai invatam si din greseli, astfel incat nu le comitem la nesfarsit. Si invatam, tot pe parcurs, cum sa ne descurcam in diferite situatii. Compunerea ta nu se refera doar la invatatura de la scoala.
Sper ca te-am ajutat. Succes!

1 răspuns:
| amaliax a răspuns:

Invatam inca de la nastere; primii care ne deschid calea spre invatatura sunt parintii; de la ei invatam mai intai sa ne tinem echilibrul (mersul in picioare), apoi sa articulam cuvinte; mai dezvolti si tu pe aici cate ceva, apoi poti sa spui despre invatatori/profesori care va dezvaluie cate putin din tainele fiecarui obiect studiat la scoala; cat despre importanta...nu stiu...e destul de complex subiectul, logic ca e important sa inveti tot timpul pentru ca in viata esti pus in situatii nepravazute si trebuie sa stii cum sa reactionezi, de altfel o pregatire foarte buna (scoala,liceu, facultate, master etc) iti ofera mult mai multe sanse de reusita in viata; uite 3 proverbe despre invatatura cu care poti incheia sau le poti dezvolta: "invatatura este busola care ne orienteaza in labirintul vietii", "cele mai multe invataminte de viata se desprind din propriile noastre greseli" si "invatatura este santierul civilizatiei, culturii si progresului necontenit". nu stiu cat de mult te-am ajutat, dar macar ai cateva idei de la care sa pornesti. succes!