| PrettyDollRock a întrebat:

Am nevoie de sfaturi legate de scoala.Materia care o s`o am cel mai mult in discurs va fi "Biologie".
Facem biologia plantelor. Ultima lectie a fost: Ciclul de viata a l unei plante. Am doua colege in clasa care au facut 2 planse mari. cam cat o plasma mare si portofoliile foarte mari.Au pus intr-un ciorap niste grau caruia sa-i creasca niste fire de iarba si i-au pus din carton o gura rosie si niste ochi. Dupa ceva timp i-a crescut parul. ii punea mereu apa. Vreau sa stiu si eu ce lucruri asemanatoare omuletului din grau as putea face? Despre ce pot face planse? Avand in vedere ca am studiat:Radacina.Tulpina.Frunza.Floarea.Fructul.Samanta. etc,etc vreau exemple, poze.desene ce se pot face de mana.Si toate pentru clasa a - V - a.Cine raspunde corect primeste 3 funde indiferent de intrebare si de raspuns.[doar aici conteaza] si ceilalti care au contribuit primesc voturi : Folositor, amuzant. (voturile ce ajuta). Cei mai putini folositori primesc folositor. s. m. a

1 răspuns:
| teodora12_8347 a răspuns:

Pai de exemplu poti sa scoti de pe net sau sa desenezi niste copaci.si sa scrii radacina.tulpina...si asa mia departe...un expermint era ceva de genu asta parca:pun niste vata intr-o cutiuta, apoi cateva seminte de grau si apoi torni apa peste (dar nu foarte multa).si o pui pe un caloriger sau pe ceva cald si langa o srsa de lumina ex:geam.si astepti cam vreo o saptamana si va incepe sa creasca si incetu cu incetu vor crete niste frunze foarte mari. Sper ca te-am ajjutat.O seara cat mai faina:*