| flaby a întrebat:

Am o intrebare URGENTA!
Mi-am cumparat alt PC, l-am dus la formatat si acum nu-mi merge sunetul... imi apare eroarea asta:

"The speaker, headset or headphone is unplugged" Not Fix

Ce e de facut? Dau o funda mare cat eroarea asta! Plzz

1 răspuns:
| ares8 a răspuns:

Pot fi multe cauze.
1.Nu s-a instalat bine driverul placii de sunet. Daca stii cum dezinstaleaza-l si daca il ai instaleaza-l din nou.Asta in caz ca ai placa de sunet separata. Daca e integrata in placa de baza trebuie sa dezinstalezi si sa instalezi driverul placii de baza.
2.Praful. Poate fi EXTREM de daunator sistemului. Aici ai inca doua variante: scoti placuta de sunet (daca e separata) si sufli bine de praf, apoi o montezi din nou. Sau sufli bine de praf acolo unde conectezi boxele la pc.
In definitiv eroarea ne spune ca boxele sau castile nu sunt conectate!
Ultima varianta :verifica cu mare atentie toate firele, conexiunile boxelor sau sistemului tau.
3. Driverul placii de sunet sau al placii de baza trebuie up-datat.
Intra la Start/Run si scrii "dxdiag". Un enter si se vadeschide o fereastra unde ai absolut toate informatiile despre sistemul tau. In pagina 3 sau 4 sunt informatii despre sunet,cum se numeste driverul, etc. Vezi acolo daca e instalat bine sau nu, eventual vezi cum se numeste si cauti pe net ultima versiune la el.
Succes!