| amage a întrebat:

Am primit azi o tema la romana. Am facut-o pe jumatate. Trebuie sa spun ce rol are figura de stil " Pare-ca si trunchii vecinici poarta suflete sub coaja " si imaginea olfactiva " Implu aerul varatic de mireasma si racoare ". Acestea sunt cele doua pe care nu le stiu, la restul m-am desurcat. Versurile sunt din " Calin ( file de poveste ) " de Mihai Eminescu. Sper sa ma ajutati si pe mine. Multumesc! ( Scuze daca nu am ales categoria potrivita )

1 răspuns:
| analfabet5698 a răspuns:

Pai ele au rol de a induce in sufletul cititorului o stare de fericire, bucurie, si exprima faptul ca si copacii au suflet, ca nu trebuie sa ii ucidem, funda plzz sunt cel mai bun la romana (gramatica) din brasov