| anonim_4396 a întrebat:

Buna,
Am primit o lovitura de minge de fotbal sub centura. De ce doare burta dupa o lovitura cu mingea la testicule?

2 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

A... nu doar doar ca te-ai lovit cu mintea acolo, doar cand te lovesti in general, de la orice.

Si doare, pentru ca acea zona este mult mai sensibila, fiind oarecum detasata de corp, fara nicio "atenuare", avand foarte multe terminatii nervoase, durerea tinzand spre abdomen.

| SharpEagle a răspuns:

Exista si "componente" interne, in zona sacrala, care sunt legate dpdv functional si nervos cu cele externe. Cum ar fi prostata, canalele spermatice, vezica seminala, uretra...