| Mihu12 a întrebat:

Buna happy Am si eu o intrebare.Eu sunt din Romania dar acum o saptamana m-am mutat in Italia si Luni incep scoala. Mentionez ca nu stiu italiana.As vrea si eu sa stiu daca ma pot integra repede sau cum sunt profesorii happy
cel mai bun raspuns primeste Funda :*

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Pai eu sunt de 5 ani aici: lucrez pentru o scoala si am grija de copii cand ii duc la cantina sa manance (de clase medii). nu am niciun elev strain (toti sunt italieni) insa copiii sunt curiosi si cand au vazut ca sunt strain logic ca au inceput sa ma intrebe de unde vin, ce limba vorbesc si asa mai departe. greu o sa-ti fie la inceput (limba italiana nu e chiar asa de usoara dar nici nu pot zice ca e grea, e o limba noua). profesorii sunt de treaba. problema este la licee ca acolo sunt rasisti si profesori si elevi insa la scoala nu exista asa ceva. iti urez succes si daca mai ai nevoie de ajutor sau detalii poti sa-mi scrii

2 răspunsuri:
| Wøodenpints a răspuns:

De ce te-ai mai mutat în Italia dacă nu ştii limba?
Este ca şi cum te urci la volanul unei maşini fără să ştii să conduci.

| Tulbure_Bianca_1998 a răspuns:

Tu de ce te ai născut? dacă nu ai știut nici sa mănânci nici sa mergi nici sa vorbesti