| anonim_4396 a întrebat:

am si eu o nelamurire... ma ajutati? matusa mea a facut facultatea la zi, a terminat acum vreo 2 ani, al iasi la litere, acu lucreaza in bucuresti. eu anul asta termin liceul si vreau sa fac facultate la distanta insa ea imi spune sa nu fac la distanta pentru ca angajatorii cand vede pe diploma ca ai facut la distanta nici nu te ia in calcul... asa este? eu nu sunt de acord eu cred ca odata ce am dat aceleasi examene si le-am luat inseamna ca sunt la fel ca ceilalti. eu vreau la distanta si sa si lucrez. voi, cei care sunteti in cunostinta de cauza ce spuneti, are dreptate ca nu te baga in seama cand ai facut facultate la distanta sau spune doar asa ca sa ma faca sa fac ca ea? ajutati-ma raspundeti cati mai multi va rog.

4 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu toti angajatorii au prejudecati de genul acesta. Copiii mei sunt 2 la FR si unul la ID.Decizia este a ta.

| alecs871 a răspuns:

Din cate am auzit de la profesori, pe diploma nu o sa scrie ce forma de invataman ai urmat, ZI, ID, IFR, pe diploma va scrie ce facultate ai urmat, si cu ce medie ai terminat.
Eu sunt la IFR, ma duc la cursuri odata pe luna, si de invatat invat din carti, pana acum e bine, nu am probleme.
Si privind tipul facultatii, de preferat ar fi o facultate de stat, nu privata, cand eram in liceu, cand ne intreba profa de mate la ce facultate ne ducem, cand auzea o facultate particulara isi punea mainile in cap, la o firma buna, o facultate de stat nu seamana cu una de facultate particulara, adica bine, asta era in trecut, ca acum... nici nu iti mai trebuie facultate ca sa intri pe un post unde iti trebuie facultate, la ce pile exista, daca vine unu cu doctorat, si unul cu bani, fara facultate...

| warwara a răspuns:

Eu cred ca are dreptate ea.
Depinde de facultate si ce facultate termini, si unde. Eu ma inscrisesem in anul I si la o alta facultate la ASE, ID(invatamant la distanta), insa am renuntat, pentru ca aveau cursuri dupa amiaza, de miercuri pana duminica seara, si nu faceam fata la unui program non-stop! Initial am crezut ca daca e id, va fi un program mai lejer, insa nu era deloc asa!
Sunt anumite facultati, la zi, care nu cer prezenta 100% la cursuri sau seminarii, si in felul asta poti lucra daca vrei.
Faza cu aceleasi examene, da, asa e. Dai aceleasi examene ca cei de la zi, insa gradul de pregatire difera mult! Una e sa te poti duce la niste cursuri, unde este un profesor care iti explica cat de cat despre materia pe care o preda, si alta e sa ti se puna in brate teancuri de carti pe care trebuie sa le inveti/intelegi singura, sau eventual sa ti se faca niste cursuri, in fuga!
Asta e parerea mea... acum tu stii cum e mai bine pentru tine! Succeswinking

| myrazvy a răspuns:

Cu siguranta ea iti vrea binele. Eu sunt tot student si am vrut sa ma si angajez, dar trebuia sa dau la facultate la FR sau la distanta, asa ca am ales o facultate privata la zi, care imi permite sa ma si angajez.
Asa ca fa o faculatate la zi e mult mai bine, ai mai multe avantaje, intelegi mai bine, si ai o experienta mai vasta daca faci zi de zi cursuri