| HaHa_8983 a întrebat:

As putea sa citesc cartea "Clubul iubitoarelor de ciocolata" online? Am tot cautat dar nu am gasit nimic. Funda

1 răspuns:
| MaryAlexx a răspuns:

Am citit cartea lui Carole Matthews – Clubul Iubitoarelor de Ciocolata. Am aflat despre cartea asta nu de mult si am zis ca trebuie sa o cumpar sa vad ce poveste ascunde.

In scurta descriere online de la Carturesti se spunea ca "exista un singur lucru fara de care Lucy Lombard nu poate trai: ciocolata. Divina delicatesa poate vindeca orice, de la o inima franta pana la o durere de cap. Pasiunea lui Lucy este impartasita de cele trei prietene ciocoholice: pacifista Autumn, casnica Nadia si focoasa Chantal. Impreuna formeaza un grup select, cunoscut drept Clubul Iubitoarelor de Ciocolata. "

Nu sunt eu critic literar, dar primele pagini ale cartii mi-au dat impresia ca am de-a face cu un club al unor dependente de ciocolata desucheate si superficiale. Ciocolata era intrebuintata ca un drog si in cantitati greu de imaginat … nici vorba de rafinament. In plus, nici nu prea era vorba de ciocolata pe bune, ci de tot felul de batoane gen Bounty, Twix, Mars si alte marci pe care nu le cunosc si sincer nici nu prea m-au facut curioasa.

Pe scurt, este genul de carte "siropoasa" pe care, daca nu ar fi fost vorba de ciocolata, nu cred ca as fi citit-o. Iar daca nu as fi facut cunostinta cu ciocolata inainte sa citesc cartea asta, nici nu as fi fost curioasa sa vad despre ce e vorba.

Finalul a fost amuzant, iar ciocolata pe care am savurat-o din cand in cand in timpul lecturii mele, a fost senzationala – perle pure de ciocolata neagra de la Leonidas - cred ca a fost o reactie normala la tonele de batoane de ciocolata pe care le consuma Lucy, protagonista cartii.