| Papusicaaaaaa12321 a întrebat:

as vrea sa aflu parerea voastra despre urmatoru articol, daca credeti in el sau spuneti niste pareri va rog!
CITITI CU MARE ATENTIE!

ESTE BINE SA CUNOASTETI!

Schimbarea axei Polilor, care oricum va avea loc, este legata de ceea ce mayasii vor sa va spuna. Ei stiu ca va avea loc, ei isi amintesc istoria lor si cele doua schimbari ale Polilor, pe care stiinta le-a inregistrat. Mayasii spun ca au trecut prin ambele si au fost pe Pamant cel putin 26 000 de ani. Stiinta nu poate contrazice acest lucru, pentru ca nu stie de unde au venit si nu stie cine sunt ei. Ei spun ca, in timpul ultimei schimbari a Polilor, milioane de oameni au murit pentru ca nu au stiut ce se intampla. Daca ar fi stiut (asta se intampla si acum), ar fi transformat aceasta experienta intr-una puternica, frumoasa si deosebita.

Mayasii spun ca, daca oamenii nu inteleg ce se intampla si se lasa prada fricii, pot foarte usor sa moara. Ei vor sa va vorbeasca despre asta. Mai vorbesc si ca vor fi 30 de ore de intuneric la schimbarea Polilor. Stiu ca sunt unii care vorbesc de trei zile de intuneric, dar mayasii spun: nu, nu vor fi trei zile, ci 30 de ore. Va fi atat de intuneric, incat nici macar stelele de pe cer nu se vor vedea, in timpul noptii. Cu alte cuvinte, devenim orbi. Ei spun ca, in acest timp, foarte multi oameni au murit de frica. Tot ei spun ca daca stai calm, nu iti faci griji si esti relaxat, totul revine, vezi din nou, totul revine la normal si nu dureaza decat 30 de ore. Acesta este un alt lucru pe care mayasii vor ca voi sa-l intelegeti: in timpul schimbarii, sa nu va fie frica, nu este nimic de care sa va temeti! Desigur, dupa schimbarea Polilor, locul in care te afli pe Pamant este probabil complet diferit fata de ecuator! Probabil veti trai intr-un mediu nou si complet diferit de pe Pamant. Aceasta inseamna ca trebuie sa va dati seama imediat unde va aflati, altfel veti muri ori de cald, ori de frig.

Acesta este o alta parte din profetia mayasa (numita 'Ziua Limita"), dar exista o parte mult mai importanta: cum intelegem sa fim in timpul inversarii Polilor si imediat dupa asta? Pentru mayasi, ceea ce conteaza este vibratia ce izvoraste din inima noastra, care este in rezonanta perfecta cu Inima Pamantului, Inima Soarelui si Inima Universului. Daca invatam sa traim in aceasta vibratie, Pamantul Viu va avea grija sa ajungem in Noua Lume.

3 răspunsuri:
| petruI a răspuns:

Nu este "sfarsitul in 2012 astea is blasfemii sa creeze pania 100 la suta is sigur de ce spun.

| Comoaracasei a răspuns:

Buna draga Alina,
In primul rand articolul aminteste despre Mayasi ca si cum ei ar ma fi pe Terra, in dimensiunea sa fizica, ceea ce in mod clar e gresit. Ei au disparulacum aprozimativ 2, 000 de an, intr-un mod misterios (asta apare in scrierile antice).
Apropo, eu nu stiu sa existe nici o profetie maya, mai degraba un calendar maya in jurul caruia sa facut o serie de profetii. Calendarul intr-adevar se termina pe 21. 12. 2012, dar asta arata incheierea unui ciclucare la ei era strict legat de muncile pamantului.
Daca o luam pe parte de rpofetie, ne putem gandi la profetia Maicii Sfinte e la Fatima; mai degraba cu asta seamana descrierea.
Iar intunecimea stelelor va interveni in mmentul exploziilor solare de prin 2012, explozii care vor distruge ozonul din atmosfera,, va face ca soarele sa fie vazut de noi ca fiind negru si curentul electric sa prezinte caderi si opriri repetate.

Uite, atasez un mesaj de-al meu care l-am scris la un alt membru TPU, banuiesc ca iti va fi de folos:
Pai sfarsitul acestei lumi in care traim, e prevazut nu doar in cadrul calendarul maya despre care amintesti si tu ci si in structurile piramidei lui Keops (cea mai mare piramida din Egipt).
Asta ca sa ma refer strict la calendarele antice, mai cunoscute. Sfarsitul acestei lumi apare insa in multe scrieri si se puncteaza ca s-ar intampla undeva in aceasta perioada. Ceea ce am gasit comun cam peste tot a fost faptul ca oamenii in perioada aceasta sunt deosebit de inraiti, dusmanosi, plini de ura, si intr-o oarecare masura involutia omenirii in acest sens s-a si prezis. Asa, cursul firesc al evenimentelor este sa se curete suprafata scoartei terestre de toate rautatile pe care le-a comis omenirea in mod abuziv, deci este corect, umanitatea curenta, conform tuturor scrierilor antice, undeva in aceasta perioada isi traieste ultimele zile ale existentei sale. Nu vreau sa te speriu, insa pe langa scrierile antice, dovezi privind sfarsitul lmii au inceput sa apara si din cercetarile marilor oameni de stienta ale vremurilor noastre. Astfel se vorbeste despre o planeta care are axa de revolutie (adica se roteste) in jurul Soarelui central al Galaxiei si anume Sirius; traiectorie care trece la o distanta incredibil de mica de pamant. Trebuie sa mai spun ca aceasta planeta are o masa si o densitate de cateva ori mai mare decat Terra, deci banuiesc ca e clar ca intreaga scoarta terestra precum si oamenii care o populeaza vor fi terminati. Al doilea lucru care e bine de stiut se refera chiar la soarele nostru care undeva prin anul 2012 va incepe sa emita anumite radiatii (explozii solare) care vor trece de sratul protector de ozon (poate chiar il vor distruge, nu sunt sigura); care vor perturba tot ce inseamna electricitate pe pamant - deci, nu vom mai avea curent electric *apropos, s-a zis asta si la stiri acum cateva luni); Mai e ceva: SUA are deja pregatita o flota interstelara si buncare pe Marte si pe Pamant. Tot ei detin si o poarta interdimensionala care deocamdata este oprita cum ca ar afecta saltul interdimensional care urmeaza sa-l faca Pamantul in 2012. Cred ca ti se pare chiar sarit de pe fix ce spun, dar e adevarat, o sustin toti fizicienii (marele capete luminate ale timpurilor noastre), cei ce au facut experimentul de la Geneva si care au reusit pentru cateva secunde sa stabilizeze antimateria si au reusit sa afle si structura interioara al unui nucleu; sustin ca planeta noastra pe data de 21. 12. 2012, in jur de ora 16, va disparea din planul fizic. Sa nu uit de frecventa Schumann, care cum bine stim scade, ceea ce duce ca cele 24 de ore cum ne arata noua ceasul sa scada tendentios; momentan acestia afirma cum ca noi pe parcursul a 24 de ore traim de fapt 14 ore. Aceasta frecfenta, in 21. 12. 2012 va ajunge la 0. Hai sa explic putin mai in detaliu: toate experimentele chimice au o ciclicitate. Pai aceasta ciclicitate da o valoare constanta dupa care se raporteaza toate vietuitoarele si nevietuitoarele acestei planete. Acum 50 de ani toate reactiile chimice dadeau rezuntate intr0un multiplu sau submultiplu de 6 ore; mimentan aceasta a scazut la 4 ore. Multi fizicieni refuza sa accepte aceasta realitate; drept urmare nu le ies foarte multe experimente. Oricum e foarte mult de discutat in jurul acestei teme - si e destul de greu de inteles si explicat, mai ales din lipsa capacitatii noastre de acceptare a realitatii.
Cu toate acestea e bine de stiut ca nu neaparat vom muri cu totii, mai mult as spune ca ne vom transforma.

| princesslove a răspuns:

Buna! daca ma intrebi pe mine daca este adevarat sau nu eu iti zic ceea ce eu stiu aceste sunt niste legende care sau intamplat sau poate se vor intampla deci poate in ca-ti va ani se va intampla aceasta posibilitate asta a fost parerea mea nu stiu daca te ajuta la ceva dar daca eu cred in el? da si nu nu am un raspuns concret eu ti-am spus parerea mea pe acesta planeta se vor intampla multe schimbari ori sau intamplat dupa cate am citit in ce ai scris mi se pare ceva foarte ciudat ce se va intampla sau nu parerea mea este ca poate se va intampla poate nu