| marry_8537 a întrebat:

as vrea sa va spuneti cu parerea de ce in comunicare este necesar de a utiliza neologisme si expresii neologice?( mersi anticipat)

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu e necesar si nici obligatoriu.
Neologismele se folosesc de obicei in comunicari colocviale, unde folosirea termenilor de specialitate este absolut necesara.
In conversatiile de zi cu zi, folosim destul de putine neologisme si numai acolo unde acestea au inlocuit demult unele cuvinte din vocabularul fundamental.

1 răspuns:
| darrio2007 a răspuns:

De ce si unde ai vazut tu ca este necesar? Pur si simplu ne adaptam.Mai ales cei tineri.