| Adredemesconf a întrebat:

Buna!

Care credeti ca este rolul prieteniei in formarea personalitatii /caracterului?
Personal, eu cred ca prietenii nostri spun oarecum ceva despre noi...si cred ca un om poate fi schimbat daca isi alege prietenii cu cap.

Multumesc de raspunsuri!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciunul. Personalitatea trebuie să ţi-o formezi de unul singur, poate cu unele mici sau mari influenţe din partea părinţilor şi, de ce nu, a bunicilor. Prietenii te influenţează mai mult într-un mod negativ, distrugându-ţi posibila ta bună dezvoltare şi formare psihică.

" Prietenii " noştri spun mereu ceva despre noi, deoarece fiind " prieteni ", eşti nevoit să le spui multe aspecte privind viaţa ta şi multe lucruri pe care le-ai făcut sau pe care ai de gând să le faci, iar ei, fiind " prieteni ", vor comenta mereu cele spuse de tine în preajma altora, fără ca tu să ştii asta şi, cel mai probabil îşi vor face o părere despre tine pe care nu ţi-o vor arăta niciodată, lăsându-te să crezi că pentru ei eşti cel mai bun.

| Jυsтℓσяγ a răspuns:

Era o vorba:„Spune-mi cu cine stai ca sa-ti spun cine esti".In realitate insa, vorba asta nu prea are sens.

-Numai bine.

| Aneke a răspuns:

In cazul meu, personalitatea mi-o formez de una singura."Prietenii" nu au ce cauta in formarea personalitatii mele.