| IuliaMLS a întrebat:

Ce părere aveți despre moldovence? Eu sunt moldoveancă și când cunosc persoane noi mereu fac presupuneri dinainte că vai, moldovencele sunt intr-un fel anume. Vreau să știu părerea voastră, sincer! Ce se spune despre moldovence?! straight face

97 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am cunoscut 2 pe Facebook una mai grasa dar frumoasa si alta cu forme frumoasa tot blonda dar cu un accent de țãrancă. Daca le intrebi ceva stai 7 zile pana citeste mesajul apoi cu noroc daca zice salut ce faci.

| IuliaMLS explică (pentru mgtow):

Nu fi rău! Așa e accentul nostru, nu poți să spui asta! straight face

| mgtow a răspuns:

Cineva zicea ca va place sa faceti curat in casa si gatitul 2a avantaj. Daca esti buna pentru variantele alea putem sta impreuna

| Lucian4 a răspuns:

Fac ''presupuneri dinainte''? pareri preconcepute= judecata superficiala. Sunt minunate, moldoveancooo

| IuliaMLS explică (pentru Lucian4):

Un zâmbet pentru tine: big grin!

| RAY a răspuns:

Daca scriu am sa fiu banat

| IuliaMLS explică (pentru RAY):

Atât de rău e? Spune-mi în privat.

| RAY a răspuns (pentru IuliaMLS):

Deci nu este bine sa faci generalizari,nu este bine sa ai prejudecati, sa consideri un om ca este rau sau bun datorita experientelor anterioare cu toti facem asta, probabil ne proteja asta in evolutia noastra, de aici si rasismul, xenofobia, mizantropia, misogismul, misandria si inca cate, am si eu credinte astea, sunt om nu robot

ce parere am?
consider ca educatia conteaza foarte mult, din pacate acele zone au fost mai tot timpul sub saracie astfel au primit o educatie nu prea buna, de aici si comportamentul negativ a unora

| IuliaMLS explică (pentru RAY):

Depinde ce zonă a Moldovei. Nu sunt toate sărace și lipsite de educație. Excepții sunt peste tot, nu-i așa? Fiecare zonă are și părțile ei proaste. La fel pot spune și eu despre orice oraș dorești tu din România. Sărăcie și răutate este peste tot.

Dar eu mă refeream strict la femei, când am pus întrebarea.

| RAY a răspuns (pentru IuliaMLS):

Educatia,saracia influnteaza ambele sexe, saracie,prostie asa e, nu toti dar multi da, ce sa spun despre moldovence ca doar nu le cunosc pe toate, personal nu as sta cu o moldoveanca intr o relatie, repet fiecare are prejudecatile lui personale

| IuliaMLS explică (pentru RAY):

De ce nu? Ți-e frică de moldovence? big grin Nu se poate generaliza, despre orice zonă se aud și părți bune, dar și părți proaste.

| RAY a răspuns (pentru IuliaMLS):

In principiu as prefera cu o fata din tara mea paterna, dar tu ai scris ca vorbim de moldovence

| IuliaMLS explică (pentru RAY):

Înțeleg.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Sa-ti spun ce consider eu: moldovencele au un accent foarte enervant, majoritatea vorbesc pe un ton strident, foarte repede, iar unele prea mult.
Insa asta nu ma face sa am prejudecati in momentul in care cunosc una, dau sansa fiecarui om sa fie deosebit.
Am avut prietena moldoveanca (din republica), era foarte ok, pe langa accent.

| Drimmero a răspuns:

Ca-s focoase, pasionale si sar la scandal din gelozie,, hehe.

| IuliaMLS explică (pentru Drimmero):

He he tongue

| Drimmero a răspuns (pentru IuliaMLS):

Mie unul imi plac moldovencele, ma atrag.

| IuliaMLS explică (pentru Drimmero):

Și când fac scandal din gelozie? tongue

| Drimmero a răspuns (pentru IuliaMLS):

De ce nu? Inseamna ca pun suflet suficient. M-ar amuza situatia de genul

| IuliaMLS explică (pentru Drimmero):

Să știi că așa e! tongue

| Drimmero a răspuns (pentru IuliaMLS):

De cand ti-ai pus poza, cam multi au 'parere buna' despre moldovence, vor sa te acapareze cei de pe aici.

| IuliaMLS explică (pentru Drimmero):

Poza au validat-o greu, eu am pus-o de când am făcut contul. Nu știu ce să zic. Mai greu cu acaparatul. Am cerut păreri, sper că au fost sincere. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru IuliaMLS):

Ideea era alta, aici daca o fata are poza pusa tabara multi pe ea, legea firii.

De aici si parerile bune catre tine/

| IuliaMLS explică (pentru Drimmero):

Oare? straight face

| RAY a răspuns (pentru IuliaMLS):

Mai pe scurt sunt atrasi sexual de tine, esti o fata frumoasa

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Sau fac o impresie placuta asupra site-ului

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Barbati sunt orgoliosi de fel si mandri si incapatanati

| Drimmero a răspuns (pentru IuliaMLS):

Nu e vorba doar de site-ul asta ci in general cand o tipa se afiseaza are cel putin 2-3 in preajma care sa-i sufle in supa.

| IuliaMLS explică (pentru Drimmero):

Nu știu, poate așa o fi.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ca fac mamaliga buna! Persoanele noi care fac presupuneri pot face presupuneri si despre blonde, si despre brunete, si despre alea cu sinii mari, si despre femei in general. De ce ti-ar pasa de ideile preconcepute de doi lei ale celor din jur? P.S. 99% dintre imbecilii care au impresia ca moldovencele sunt usuratice ar da inapoi in secunda doi daca i-ai baga intr-un colt si le-ai pune mina pe oo sau - varianta mai soft - i-ai invita la tine acasa pentru noaptea care urmeaza.

| IuliaMLS explică (pentru GabiDumitrescu):

Am mai auzit chestii de genu, întocmai de aia am și întrebat. Așa se zice, că suntem ușuratice. Nu e adevărat! straight face Mai există și din astea, PESTE TOT e așa, dar cum să spună asta despre toate moldovencele? Nu are sens. Și da, se tem de noi, cică suntem rele și sărim la scandal, că noi conducem bărbatul. Na, asta e. Ei rămân cu presupunerile. Mie îmi convine să stea lumea departe! big grin

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IuliaMLS):

Prada cea mai valoroasa pentru un vinator e aia periculoasa si greu de prins...winking

| IuliaMLS explică (pentru GabiDumitrescu):

Adevărat! happy

| minrest a răspuns:

Ce parere sa am, ca esti moldoveanca este un amanunt geografic; toti oamenii difera intre ei, diferentele individuale sunt mult mai mari decat cele regionale; eu nu fac diferente intre oameni pe nici un criteriu, cumea ar fi sa ma leg tocmai de diferenta asta minora pe criteriul regional.

| IuliaMLS explică (pentru minrest):

Bine punctat. Cum poate judeca cineva pe moldoveni dintr-o singură perspectivă? In general, cum sa judeci un om dupa propria experienta si sa ii bagi pe toti intr-o oala? E aiurea. straight face

| Plato a răspuns:

Mai, sincer, aici la mine, in ardeal, avem niste zvonuri despre moldovence, insa toate sunt pozitive. Despre moldovence si politiste spunem noi o treaba, dar mna, ce se intampla la Cluj, ramane la Cluj.

Normal ca sunt si alea generale, cu moldovenii betivi, ce-si bat nevasta cu toporul si etc. laughing
Dar si despre noi se spune ca auzim gluma vineri si radem duminica la biserica. Si oltenii cu prazul, cocalarii si sabiile, cred ca toate regiunile au glume despre ele.
Moldova e celebra "datorita" Vasluiului si peripetiilor de pe acolo. Mai un "veol", mai 7 pe 1, mai o batranica, mai un spirt filtrat prin paine, chestii basic. happy

| IuliaMLS explică (pentru Plato):

Exact, despre toți se spune câte ceva. Părerile sunt împărțite. Ador ardealul, îmi plac ardelenii, modul lor de a fi și a vorbi. Ia spune-mi ceva cu accent ardelenesc! big grin

| Plato a răspuns (pentru IuliaMLS):

Apăi amu' no, musai să-ț' zâc, bistoș. Accentu nu mi-l 'ei auzî, da' batăr așe ni, că no, tulai Domne', 'ei zîce că-s bolund.
Nu te mânie pe mine, că mintenaș îţ' spui, da' mai molcom, nu-i grabă, nu ne fugăre nime'.
Tare fain grăim, da' după o horincă. No, ti-o fo' bugăt? Pus-ai fainoșag, cât o mărs! No, amu' randu tau, barem o vorba.

| Plato a răspuns (pentru Plato):

Ioi! No, amu' sa nu uitam de ioi! Ca dupa "no", "ioi" e sfant. laughing

| IuliaMLS explică (pentru Plato):

Mi-ar plăcea mai mult să aud ce ai scris! laughing "Bolund", cel mai fain cuvânt pe acolo. Și "No, bine" asta îmi place la voi. laughing Să știi că nu am înțeles tot ce ai scris, dar apreciez. laughing

| Plato a răspuns (pentru IuliaMLS):

Te-am rugat sa zici si tu ceva, uăi.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Plato):

Lasand grluma la o parte, ai auzit ca acusi recent, au fost 7 unguri care au veolat o fatuca de 14-15 ani aici inspre vama cu bozgoria (nu mai stiu prin ce judet)?

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru IuliaMLS):

Se spun multe despre moldovence,dar eu nu cred nimic.
Intotdeauna am ADORAT moldovencele,in special Basarabencele,pentru ca sunt frumoase,inalte,traditionale,inteligente,nationaliste,cuminti,romantice,iubarete (aşe ca mine),loiale,vânjoase,Nebunatice,iar accentul ala puternic e cea mai buna crema si cireasa de pe tort,de care NU MA MAI SATUR.

Dapoi domniţă dragă,dacă dumnetu ţâ drag ardealu si vorba noastă, apoi eu traba a spune ca mnie ăl mai draji mi-s moldoviencili,ş-apoi a vost grai mni mai drag ca horinca ceteraşului.Îl ADOR cum nu se poate zâce,si cu cât mai apăsat/pronunţat cu atâta mni mai drag.

No,amu eu nu stiu ce ţ-oi mai pute zâce, numa că tare mniar plăce şi te pot auzâ glăsuind si si-ţ zâc ca dumnetali ai fost plăsmuită, hăpt cum imi place si trabă mine, ase că adună-ţi zestri, că te-oi lua acasa la mine.

Aşe ca te astiept cu un email, Facebook si-sau numar de tilifon in email si băsădim cât mai multe big grin :* :*

| IuliaMLS explică (pentru Plato):

laughing " Păi șe sâ-ți zâc amu' șâ eu? Că eu dacâ-ți spun, nu-nțaleji nimic', niși 2 cuvinti. Na, fiecari cu vorba lui. " laughing Știu să vorbesc corect, dar am și accentul în sânge! Și nu mi-e rușine cu el! big grin La noi "oleacă" E sfânt! laughing

| IuliaMLS explică (pentru GeorGEBlaCKRidER):

"Hmm, moldovencile nu sâ lasâ ușor! Zestri, zestri da' cum sa ma iei la tini acasâ? laughing Lasâ tu email-ul în privat șâ te caut eu'." laughing

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IuliaMLS):

Oleacă? Da'păi amu' puțîntiel și ari? P.S. Aia care se leaga de accentele din alte zone de cele mai multe ori nu au habar sa se exprime nici in cel al zonei lor macar...

| Plato a răspuns (pentru GeorGEBlaCKRidER):

Nu, n-am auzit. Da' ce treaba avem noi cu ungurii?

| IuliaMLS explică (pentru GabiDumitrescu):

Oleacă, amu', îndată etc. Astea sunt cuvinte cheie în Moldova. laughing

| shu7e a răspuns (pentru IuliaMLS):

Caroci, amuian, blin, pi**et, maladet, ciotca si inca cateva le aud destul de des cand merg acolo (si merg des)

| IuliaMLS explică (pentru shu7e):

Da, da laughing hopaa

| IuliaMLS explică (pentru Plato):

Am mai văzut niște clipuri cu Ionuț Rusu, imitând moldoveanul, ardeleanul etc. Dap. Ce pot sa zic? laughing

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Ambalaj stralucitor care ascunde mult rahat la fel si cele de peste Prut e exact aceiasi treaba. Romania o tara de cu+rve si de prosti o tara de rahat.

| StrongHeart a răspuns:

Nu pot sa vorbesc pentru toti locuitorii din Moldova, dar din cei cativa pe care i-am intalnit si aici ma refer la cei din inima Moldovei, de la Chisinau..sunt niste oameni modesti si foarte muncitori, harnici, ei pleaca din saracie si sunt dispusi sa munceasca mai mult decat altii care a avut o situatie materiala buna.
Plus ca imi place mult accentul lor, e autentic laughing

| IuliaMLS explică (pentru StrongHeart):

Așa e, accentul e autentic. laughing

| deeeaqq a răspuns:

Te referi la fetele din Rep. Moldova sau cele care sunt din Iași, Bacău, Vaslui, etc?

| IuliaMLS explică (pentru deeeaqq):

Mai mult zic de cele din Republica Moldova. însă și celelalte pot fi incluse

| Dalmore a răspuns:

O parere proasta. Am colege moldovence la facultate, cred ca din 5 in 5 minute tin sa mentioneze ca ele sunt din Moldova, n-am vazut persoane asa mandre de saracie in viata mea. Mandre si cu o atitudine de superioritate de te scarbesc. Am colegi din zone foarte frumoase ale tarii care nu se dau atata in stamba. Eu stau departe de ele. Dar sunt frumoase cand tac si cand sunt absente.

| IuliaMLS explică (pentru Dalmore):

Depinde ce zonă a Moldovei, nu sunt toate sărace și lipsite de educație. Nu poți generaliza doar pe baza colegelor tale. Însă e părerea ta și îți mulțumesc pentru ea. Îmi pare rău că ai o părere proastă despre noi. La un moment dat în viață, sper să ti-o schimbi sau să apară ceva sau cineva care să te facă să vezi asta cu alți ochi. big grin

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Mie mi se par chiar simpatice! Dar eu sunt din Maramureș, care e în zona Ardealului, iar toată lumea zice că ardelenii vorbesc molcom/lent și asta mă enervează.
Sunt unii care vorbesc destul de repede! De exemplu odată a venit o femeie din Constanța în vizită la niște rude, am fost și eu pe acolo și ea mi-a spus că vorbesc prea repede tongue

| RAY a răspuns (pentru AmFostOdataEuOBaba):

Sunt ei mai greu de cap

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns (pentru RAY):

Adevărat!

Răspuns utilizator avertizat
| CleanHeart a răspuns:

Eu una nu am nimic cu moldovenii, am cunoscut persoane mișto de acolo care m-au făcut să-mi schimb total percepția față de ei.
Stai liniștită că așa cum se zice de moldovence așa se spune și de fetele din oltenia, sau din Bucuresti sau din alte zone, eu îs ardeleanca și se zice de noi că vorbim lent deci la fiecare s-a găsit câte ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceeasi parere care o am despre Românce si despre orice femeie in general.
https://www.youtube.com/watch?v=C_U8RFJTZpU&feature=share

| IuliaMLS explică (pentru anonim_4396):

Și nu e trist așa? Să trăiești crezând că toate-s la fel? sad

| RAY a răspuns (pentru IuliaMLS):

El vorbeste de fapt de ceea ce a cunoscut, e trist ca a fost tradat in iubire si ti-a pierdut credinta in femei

| IuliaMLS explică (pentru RAY):

Păcat, femei sunt destule. Și eu in calitate de femeie, pot să spun că nu suntem toate la fel.

| anonim_4396 a răspuns (pentru IuliaMLS):

Ba da e trist.
Ray minte m-am indragostit de o Moldoveana doar prin simplu fapt ca s-a uitat la mine si m-a atins rolling on the floor

| IuliaMLS explică (pentru anonim_4396):

Asta este o glumă sau e pe bune? laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu te-am atins thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca Face parte din tipele destepte?

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca n-a avut ocazia.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru IuliaMLS):

E simplu. La noi asta se promoveaza. Sa crezi ca alea "bune" sunt toate cu4ve ca sa ai scuze ca nu esti in stare sa legi o conversatie, sa o iei in brate pe aia cu "doar coruptii fac bani" pentru ca esti un lenes si un incapabil, si asa mai departe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Repede tu venis sa te Lauzi
"As regreta daca n-as face-o sad"

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu...îmi place când regreti sad

| RAY a răspuns (pentru IuliaMLS):

Desigur ca nu suntem toti la fel, dar avem prejudecati, credinte cu toti, mecanismul de auto protectie involuntar

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Atractie mortala

| IuliaMLS explică (pentru GabiDumitrescu):

Din păcate, așa e.

| IuliaMLS explică (pentru RAY):

Da, fiecare cu zona și oamenii lui.

| Paul754880338 a răspuns:

Moldovenii si moldovencele sunt oameni super ok. Cei de dincolo de Prut as spune ca sunt si mai si. Parca nu si-au pierdut puritatea.
Cei ce spun ca nu sunt ok moldovenii... cum sunt? Cat de aproape de perfectiune? Sau sunt chiar perfecti? adica vorbesc germana si inca cateva limbi perfect, dar nu se exprima coerent in romana? Se pricep la toate, dar exceleaza doar in mediocritate? Sunt experti in mimarea competentei ( prin copy paste)?
Atunci cui ii pasa de ce spun astia? Moldovenii sunt romani ca si cei din Caracal poate mai inteligenti putin.

| IuliaMLS explică (pentru Paul754880338):

De acord. Moldovenii nu se iau de alții, dar alții se iau de noi. happy

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns (pentru Paul754880338):

EXACT asta e si parerea mea.Moldoveznii,mai ales cei de la sate, fiind mai omogeni, doar moldoveni si departe de MIZERIILE pe care le-a adus EURSS-ul, sua, nato si toate restul in orase si tara, sunt AI MAI ROMANI (poate doar locul 2 ca nationalism dupa ardeleni,care stiu cat de pretioasa e identitatea,libertatea si suveranitatea,aici ma includ si pe mine),mai apropiati de traditii si identitate, mai simpli si nevinovati, mai purit.

Cei de dincolo de prut, chiar si mai si, pentru ca nu au avut nici acest minim contact cu mizerabila EURSS.
De aia e ABSOLUT IMPERIOS sa iesim prima data din aceste mizerii concepute ca si capuri de pod pentru construirea Internationalei Comuniste/"Noii" "Ordini" Mondiale (care nu e nici noua, si nici pe departe ordine).

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Ce intrebare buna. Deci, ce sa spun despre noi? big grin
Ca suntem femei minunate, iubitoare si frumoase.winking
Zvonuri sunt multe, si nu doar legate de moldovence. happy

| slayer09 a răspuns:

Mai mie mi se par ca moldovencele sunt fete ce ar trebui sa existe si la oras, harnice, vesele, pline de viata, dornice de pus mana pe orice treaba in gospodarie, sunt de casa. Si nu sunt cu nasul pe sus, asa cum sunt cele de la oras. Dar..nu toate sunt asa, fiecare avem neghinele noastrebig grin

| IuliaMLS explică (pentru slayer09):

Tu ești omul meu, o părere corectă! big grin Neghine sunt în orice loc.

| LaraClarice a răspuns:

Eu am cunoscut vreo 3. Mi-au dat impresia că sunt inchise la minte, mai ales alea de peste Prut. Una chiar il adora pe Puțin...
Iar cea de la noi, lasă o dara de miros in urma. Și acum mă întreb ce o fi fost... infecție, jeg. nu vreau sa mă gândesc cum folosește periuța de dinți.
Mda, nu am o părere foarte buna.
Poate greșesc, și sper sa fie așa, dar cred că moldovencele sunt împuțite.

| IuliaMLS explică (pentru LaraClarice):

Eu zic că greșești. Dar acum mna, fiecare cu părerea lui. happy

| LaraClarice a răspuns (pentru IuliaMLS):

Se prea poate. Aștept să cunosc moldovence care sa îmi schimbe părerea.

| Whitesnake99 a răspuns:

Acuma vrei sa iti spunem ce se spune sau ce credem noi? laughing Eu nu prea am cunoscut sincer, dar am auzit de la prieteni ca sunt cam petrecarete. cred ca in sesnul bun. Si frumoase...asta stie toata lumea! happy lucruri rele n-am auzit.

| SEMIHA a răspuns:

Se spune că moldovencele sunt printre cele mai frumoase femei, majoritatea spun asta. Sunt și alte zvonuri mai puțin plăcute, dar nu lua în seamă. Așa e peste tot.

| ThePitPew a răspuns:

Dupa cum ai precizat si tu exista 2 tipuri de moldovence care in mare parte tin de zona. Daca luam centrul Moldovei exista fete destul de ok/frumoasa, atragatoare ce vorbesc frumos etc. Insa daca ne ducem spre laturile Moldovei vom da peste fete ce chiar nu au un bun simt fiind super needucate stiind de relatii sexuale de la 10 ani, injurand si toate cele. Acum dupa parerea mea mereu voi prefera fetele moldovence insa desigur doar pe cele din centrul Moldovei fiind perfecte dupa parerea mea pentru un om. Mersi anticipat.

| IuliaMLS explică (pentru ThePitPew):

Excepții sunt peste tot, nu găsim niciodată o zonă perfectă, cu oameni perfecți etc. Chiar și unul apare să strice imaginea. Mersi pentru părere! happy

| mihail2003 a răspuns:

Esti din Chisinau sau de unde?

| BranzaSorinel a răspuns:

Sunt sincere și iubitoare, nu sunt tradătoare