| NoName_5926 a întrebat:

Stiu ca poate va suna prostesc si aiurea dar totusi vreau sa stiu parerea voastra laughing. Ce parere aveti de sexul dinainte de casatorie?

Răspuns Câştigător
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Ceva absolut normal si necesar, pentru a sti ce este si cu ce "se mananca", si pentru a evita o casatorie dezastruoasa, dureroasa si chinuitoare in pat, datorita mentalitatii profund eronate, invechite, a familiei (sau a unui parinte!) care "crede" inca, total gresit!, ca "virginitatea asigura" o buna casnicie!

Foarte rar! - infinitezimal de RAR!

Fetele obligate sau santajate de parinti sa ramana virgine (si ca echivalent foarte pretios ca "zestre") risca grave disfunctii sexuale, care pot ajunge foarte usor la lipsa placerii, ANorgasmie, frigiditate, nevroza si adulter!

Asa cum nici macar o casa, masina, obiect de folosinta indelungata nu il iei fara proba = dovada de buna functionare, de ce ai face greseala cu un om, pe care initial il "iei" pentru toata viata (zeci de ani!)?!

Daca e "programat gresit", sau la parametri sub"standard"?!

Ganditi-va BIIIne!, si mai intrebati si voi vreo matusa sau verisoara mai realista si emancipata!

12 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Parere...nu am de gand sa astept pana la casatorie, adica nu are sens. Daca am gasit un baiat pe care sa il iubesc mult, sa ne intelegem, de ce sa stau atat fara sa ma bucur complet de dragostea lui? Daca ne iubim mult e ca si cum am fi casatoriti...
Daca o luam pe partea religiei, demult nu se mai prea considera un pakat, nu ati vazut ca inainte de nunta mirii se spovedesc, iar protul intreaba daca ati asteptat iar ei zic nu, si tot sunt iertati?
Deci...nu am nimic impotriva, mi se pare chiar normal.

| Zenithf a răspuns:

Este bine sa faci cu un singur partener, sunt avantaje destule, desi ignorate. Dar nu stiu ce sa zic de casatorie, adica si eu am inceput inainte de casatorie, dar am facut-o cu fata cu care as fi vrut sa imi intemeiez familia. Si ne-am si casatorit pe urma. Asa ca, zic eu, asteapta pana ar fi aproape sa te mariti, si fa dragoste, de proba, inainte de casatoria oficiala, asa puteti sa va dati seama amandoi daca sunteti potriviti si la pat...
Totusi, nu va prea puteti lua dupa prima data, ca atunci este mai dureros si nici nu simti placere de prima data. thinking

| fabiola a răspuns:

Nu sunt impotriva sexului inainte de casatorie dar nici sa te daruiesti fara implicare sufleteasca!

| Derye a răspuns:

Ma, si daca barbatu' e impotent? Ce zici de asta. Sunt 100 de motive REALE, DOVEDITE si LOGICE pentru care e mai bine sa faci sex inainte si doar 1 singur motiv ilogic ca sa NU faci.

| Făgăraş a răspuns:

Parerea mea este ca nu este indicat! si nu are niciun rost! pierderea virginitatii inseamna pentru o fata actul suprem de iubire daruit unui baiat! si de aceea dragoste trebuie sa aiba parte doar acela care chiar cu adevarat merita si doreste sa te faca sa simti ca esti iubita si nu mintita! virginitatea la casatorie in vremea nostra este o virtute, un fapt care arata cea mai mare frumusete a unui tanar! asa ca daca vrei sa ii daruiewsti ceva frumos sotului tau da-i aceasta dragoste neranita de alte patimi, daruieste-te pe tine asa cum esti tu: CURATA! succes si Dumunezeu sa te ajute! ciao

| Baby a răspuns:

Pai mie sexul doar dupa casatorie mi se pare o chestie de pe vremea bunicii.
Mi se pare foarte ok de la 16 ani sa faci sex dar cu cineva la care tii.nu degeaba, numa ca n-ai ce face. Plus ca poti lua multe boli.
Nu trebuie sa te casatoresti dupa ce faci sex cu ala. suntem in sec 21!tongue

| Andru1996 a răspuns:

Poi fara dragoste ar exista casatorie...nu fi retinuta

| vasiledumitru a răspuns:

Deci eu iti zic, ce am vazut, si am vazut multe mai multa fericire au in familie cei care nu au facut sex inainte de casatorie, si care sau pastrat curati, puri ca si dragostea lor, si copii lor sunt frumosi, sanatosi, ascultari.

| Babushka a răspuns:

In zilele noastre mi se pare normal numai suntem pe timpuri cand fetele care se maritau la 25 de ani trebuiau sa fie virgine. Aici nu este vorba de moda si de timpul in care traim, unul fara perdea. Si pana la urma mi se pare normal sa se intample si inainte de casatorie pentru a avea cat de cat experienta si sa stii daca esti compatibil cu partenerul in pat, dar sunt sigura ca si in ziua de azi se gasesc astfel de cazuri care pornescin general de la dorinta parintilor.
Totusi sa ne gandim daca o fata se marita la 30 de ani sta asa pana atunci? Femeia aia cand mai face copii? Mie una nu mi-ar place sa fiu o mama in varsta...

| Xtina_8376 a răspuns:

Suntem o tara libera laughing

| coco_9516 a răspuns:

Parerea mea este ca dragostea se face inainte de casatorie, daca cele doua cupluri nu se potrivesc din punct de vedere sexual, mulde divorturi apar imediat dupa casatorie din aceasta cauza

| NoName_5926 explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Si "Xtina ", stiu ca suntem o tara libera dar ce am intrebat eu era mai mult legat de religie si de parerea fiecaruia dintre voi.winking