| Bitzii~Bitzii a întrebat:

Ce ziceti nu ar fi bine ca la noi in Romania sa existe Politia Veterinara? Adica cum este si in alte state...sa fie si adaposturi... mie imi este mila cand trec pe strada si vad pisici si caini care nu au ce sa manance un loc unde sa stea.

5 răspunsuri:
| kiss1 a răspuns:

Buna'
Singurul adăpost pentru câini din judeţ a fost inaugurat, vineri, la Câmpu Frumos, într-un spaţiu special amenajat în acest sens. Adăpostul a fost realizat la iniţiativa Asociaţiei Nez Perce, cu sprijinul Primăriei Sfântu Gheorghe.
În acest an, Primăria a sprijint Adăpostul cu 100. 000 de lei şi a promis să mai aloce, în 2010, încă 150. 000 de lei, pentru ca acesta să ajungă de la 50 de locuri de primire la 150.

Adăpostul îşi propune introducerea câinilor comunitari într-un program de reintegrare, care va include ore de antrenament cu specialişti, dresaje canine individuale şi de grup, precum şi analize şi controale sanitare periodice, pentru ţinerea sub observaţie a stării lor fizice şi psihice. Adăpostul va avea nu doar spaţii de găzduire a câinilor ci şi o clinică pentru câini, teren pentru agrement canin şi cimitir canin. Iniţiatorii proiectului spun că Adăpostul va respecta legile internaţionale de protecţie a animalelor, iar câinii primiţi aici vor beneficia de hrană şi medicamente necesare fiecărui exemplar în parte, şcoală de sociabilitate, mijloace medico-veterinare de specialitate şi concepte de reintegrare activă în rândul populaţiei din Sfântu Gheorghe.

Câinii vor fi reintegraţi

„Câinii care vor fi aduşi la noi vor fi reintegraţi, iar acest lucru face ca adăpostul să fie unic în ţară. Proiectul a fost făcut după o tabără de câini din America şi alte adăposturi de câini din Anglia. Câinii vor intra într-o comisie de evaluare şi vor obţine un punctaj. Toţi câinii vor avea o şansă. Pe partea de reintegrare avem oameni pregătiţi, care vor educa şi dresa aceşti câini", a declarat preşedintele Asociaţiei Nez Perce, Horia Kraus, susţinând că Adăpostul de la Câmpu Frumos este unic în ţară tocmai prin punctajul impus ca valoare de evaluare a maidanezilor şi prin intenţia de reintegrare a acestora. Acesta consideră că Adăpostul va deschide noi perspective comunităţii din Sfântu Gheorghe, care va putea vizita animalele de aici şi chiar se va putea îngriji de acestea, fie prin voluntariat fie adoptând un patruped.

| Rebecca a răspuns:

Hai sa iti explice corinutzza o chestie. Politia animalelor e doar o prostie. E forma prin care guvernul ascunde lucrurile cu adevarat importante din tara. Gandeste'te putin. Nu va fi politia animalelor. Va fi doar politia animalelor mici si adorabile. Politia animalelor va apara unele animale, si va manca altele. Multe vaci, oi, care stau acum intr'un abator, si sunt pe cale sa devina SALAM sunt de acor cu mine. Politia animalelor nu are nici o pb cu SALAMUL? In plus, in fiecare supermarket sunt 4 rafturi cu otrava de sobolani, care ii omoara creativ. Una ii face sa se descompuna in milioane de artificii colorate laughing. Alta ii omoara de abia pot sa se tarasca pana la usa. Daca faci politia animalelor, faci politia tuturor animalelor. Si sa nu te astepti ca aceasta politie sa faca si altceva. Singura chestie buna a acestei prostii, este ca dai putina distractie detunutilor din penitenciare. Ajungi in puscarie ca ai batut o mata, vin doi unflati de aia care abia asteapta sa bage **** sau cutitu in cineva si te intreaba : "Ba tu ce'ai facut? "Am batut o mata." rolling on the floorlaughinglaughing Tre sa te dai jmecher daca intri pentru o prostie de asta "A nu, frate, am batut mata, apoi a venit stapanu' si l'am omorat." laughing Politia animalelor...

| Rebecca a răspuns:

Si eu sunt iubesc animalele, pe toate, nu doar pe cele care va place sa le aveti prin casa

| ◕‿◕ a răspuns:

Ar fi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu in ce masura ar putea ajuta asta la cresterea normala a animalelor. Dupa cum se stie, ele prefera libertatea.
Nu as avea nimic impotriva, dar nu mi se pare o idee tocmai stralucita. Cand le vom dori cu adevarat binele animalelor de pe strada, vom da 1 leu pe-o paine si le-o vom da alaturi de ce avem la indemana(de mancare).