| catthshshshs a întrebat:

cred ca am mai pus o data intrebarea asta, desi nu imi explic cum de nu a aparut.
De o saptamana ma conectez printr-un adaptor la reteaua wireless nesecurizata a vecinului. Mentionez ca nu e chiar ilegal ce fac, vecinul meu a fost de acord sa o lase asa. Totul bine si frumos pana acum 3 zile.
Laptopul vecinului s-a stricat si nu stiu daca ii mai merge netul bine.
Problemele sunt si la mine. Ma pot conecta in continuare la retea, dar acolo la Packets, apare ceva la Sent, dar aproape nimic la Received. Asadar, conexiunea este defectuoasa.
Nu se incarca niciun semnal, dar semnal am (2-3 liniute din 5). Am fost la vecinul meu si am tras cu ochiul la router, mergea, un bec albastru palpaia. Ce se intampla totusi? De ce nu mai am internet? Sa fie de vina laptopul lui stricat? Un sfat sau o parere, va rog! Multumesc

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

Iti cere parola la conectare in wireless? Daca iti cere ->inseamna ca a schimbat-o sau si-a pus parola daca nu avea! (nu are nici o legatura laptopul lui cu conexiunea ta wireless). Se poate sa nu aiba nici el internet daca nu a platit factura ->alta cauza!

| catthshshshs explică:

Nu imi cere nicio parola! Este absolut nesecurizata si nu cred ca a schimbat el ceva pe la firewall sau in alta parte. Nu prea stie vecinul care e treaba cu netul, baiatul lui de 11 ani intra mai mult pe jocuri. Da, ma gandesc ca s-ar putea sa nu aiba nici el...dar culmea, nu am cum afla asta pana nu isi repara laptopul...si asta poate dura. Ma conectez la net dar este foarte slab.