| Marius444 a întrebat:

cum stim ce calitate are o melodie? Ne putem lua dupa kbps? Si exista un program daca de exemplu o melodie are 128 kbps sa o fac la 320 kbps si sa se auda mult mai bine?

1 răspuns:
| traveler a răspuns:

Calitate melodiei depinde de cum este procesata si comprimata,formatul folosit etc.
La ascultare melodia sufera invers o decomprimare,procesare etc
.Cu cat este mai mare kbps creste si calitatea,definitia,claritatea etc insa creste alarmant si dimensiunea fisierului audio.
Deci se face un compromis intre calitate si utilitate/spatiu necesar pe suportul de depozitare (cd,harddisc, etc). Formatele superioare se folosesc la auditii profesionale si contin la o piesa muzicala fisiere impresionante, lucru ce nu se justifica in cazul publicului larg.