| Bubu9110 a întrebat:

Buna!
Daca ai construi un termometru, cum ai proceda pentru a grada?

Urgent!
Dau Funditssa!

Răspuns Câştigător
| REDSQ a răspuns:

Simplu. Prima oara pentru a determina punctul de topire (0 grade) il bagi intr-un aparat setat deja pe 0 grade, care indica aceasta temperatura cu exactitate - un frigider de exemplu sau o combina frigorifica) si marchezi punctul. Apoi pentru punctul de fierbere (100 grade) dupa ce lasi sa fiarba cel putin 5 minute in clocot apa intr-un ibric, bagi termometrul si apoi il scoti rapid si insemnezi punctul. Apoi nu-ti ramane decat sa imparti la 10 distanta 0 ->100 grade si din nou in 2 (ca sa iti arate temperaturi de ex de 25, 35) si tot asa, daca vrei pana la exactitate de cate 1 grad. Cu temperaturile de sub 0, nu ai decat sa multiplici distantele pornind din 0 catre MINUS 40 sa zicem (iei tot distantele de 10 grade ca reper, apoi din nou le subdivizezi in distante de 2 ori mai mici si tot asa pana la gradare exacta cu fiecare unitate). Spor!

2 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

Electronic

| puleandru a răspuns:

Cum gradez un termometru imi trebuie pentru fizic