| anonim_4396 a întrebat:

Daca familia mea nu are o situatie financiara tocmai buna,adica nu avem o casa a noastra,suntem aproape pe drumuri,nu avem bani suntem saraci lucie,de-abia daca avem un salariu,avem purici,la propriu,adica nu mai putem scapa de ei,haine umblam in aceleasi haine aproape,adica avem,dar nu avem cine stie ce haine si cine stie cate,suntem saraci lucie,mi-ar putea afecta cumva viata lucrurile astea? Adica mi-ar putea afecta viata cu prietenii pe care mi-i voi face, cu oamenii de la scoala profesionala si ma va afecta in a-mi face o relatie cu un baiat? Adica situatia asta proasta financiar, saracia asta lucie ma va costa pe viitor? Vreau pareri.

46 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Esti la profesionala, termina scoala, apuca-te de munca, fa liceul la seral si daca te tine capul si o facultate, nivelul financiar iti va creste si dupa toate astea te poti gandi la baieti. Foarte multi din cei din tara asta traiesc la limita saraciei. Si eu am avut o copilarie mai mult decat modesta, tu esti un caz fericit, cu parinti si bunici, alti doar cu o mama sau un tata. Esti bine, lasa televizorul si internetul, pune mana si invata. Eu m-am insurat la 28 de ani dupa ce am reusit sa termin toate scolile pe care mi-am permis sa le fac pentru a-mi putea asigura un trai modest dar decent, asta sa faci, baieti sunt destui pe lume iar odata cu inaintarea in invatatura si calitatea acestora va creste.

| RAY a răspuns:

Frumoasa esti?

| Ralukafay a răspuns (pentru RAY):

Nu stiu. Uita-te tu singur si spune-mi http://www.fb.com/AncaSorrana

| RAY a răspuns (pentru Ralukafay):

Într-o relaţie
Din Tulcea
Urmărită de 837 de persoane

tu faci misto de noi?

| Ralukafay a răspuns (pentru RAY):

De ce sa fac misto de voi? Nu fac misto de voi.E o intrebare serioasa care ma macina, de fapt sunt intrebari serioase care ma macina.

| Ralukafay a răspuns (pentru RAY):

Nu sunt intr-o relatie, aia asa am pus-o eu.

| RAY a răspuns (pentru Ralukafay):

Atunci de ce apare intr-o relatie? plus ca o fata saraca cum spui ca esti nu sta toata ziua pe Facebook, nu te judec dar intrebarea e o gluma de copil care a luat vacanta nu are ce face, acel Facebook nici nu isi apartine in fapt, ba spui ca traiesti modest, ba ca sunteti pe drumuri, majoritatea cum crezi ca traim in lux? eu as spune modest

| Ralukafay a răspuns (pentru RAY):

Deci,voi nu ati inteles intrebarea, eu vorbeam despre viitor.Eu ma refeream la faptul ca nu imi permit sa imi iau haine de firma de la nu stiu ce magazin, sa imi schimb telefonul, de fiecare cand apare altul, nu imi permit sa ies in oras in fiecare weekend, nu imi permit sa merg la plaja vara si chestii de astea.Si in legatura cu drumurile, nu ma refeream la faptul ca stau la cap de pod sau in santuri, ma refeream ca satu cu chirie.Si ba, da, contul ala de Facebook imi apartine.Lamuriti?

| RAY a răspuns (pentru Ralukafay):

De ce scrie intr-o relatie?

| Ralukafay a răspuns (pentru RAY):

Ca asa am vrut eu sa scrie.Eu am pus intentionat aia cu intr-o relatie.

| Violleta2022 a răspuns:

Poate saracia asta lucie de care vorbeti tu, te va motiva si ambitiona sa pui mana pe carte si sa o rupi, sa termini licuel cu 10 pe linie, sa intrii la o facultate buna cu bursa(deci fara bani) si sa termini cu medie foarte mare, ca sa poti sa ai sansa sa ti se ofere ceva de munca, imedita cum termini facultatea.

Raspunsul este: DA, se poate razbii in viata si fara bani, doar prin folosirea capului, ambitie si multa, foarte multa munca.

| Ralukafay a răspuns (pentru Violleta2022):

Eu am dat la o profesionala.

| laSoledad a răspuns (pentru Violleta2022):

Respect! Ai mare dreptate. Cand ajung utilizator senior, am sa-ti marchez raspunsul ca inteligent, hehe.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiind o fire deschisa probabil ca aceasta caracteristica de-a ta va fi apreciata, iti va folosi in relatiile interumane si vei avea noroc in viata. Sa stii ca sunt suficient de multi baieti mai modesti, care apreciaza o fata chiar daca este imbracata mai saracacios, chiar si de la seconhand, dar cu un suflet si o inima ....bogata. Iti doresc MULT NOROC IN VIATA!

| anonimg a răspuns:

Majoritatea de pe TPU sunt oameni modesti. Majoritatea romanilor sunt oameni modesti. Majorittea oamenilor din lumea intreaga sunt modesti.
"Incredinteaza-ti lucrarile in mana Domnului si iti vor izbuti planurile." - (Proverbe.16:3)

"Caci Eu stiu gandurile pe care le am cu privire la voi, zice Domnul, ganduri de pace, si nu de nenorocire, ca sa va dau un viitor si o nadejde." (Ieremia.29:11)
De aceea iti spun: ai in vedere cuvintele de mai sus. Dumnezeu sa fie pe primul loc in viata ta; inalta-L in viata ta si El te va inalta; binecuvinteaza-L cu viata ta, si El te va binecuvanta.
Nu mai privi la viitor fara Dumnezeu; este si normal ca fara Dumnezeu sa nu fie o nadejde pentru viitor. Dar impreuna cu El nu vei avea nici o teama de viitor.
Daca vrei sa privesti la un viitor, atunci priveste la cel vesnic pe care l-a pregatit Dumnezeu pentru cei mantuiti. Dumnezeu poate sa te imbogateasca peste noapte.
"Isus S-a uitat tinta la ei si le-a zis: "La oameni lucrul acesta este cu neputinta, dar la Dumnezeu toate lucrurile sunt cu putinta."" (Matei.19:26)
"Toate lucrurile sunt cu putinta celui ce crede!" (Marcu.9:23)

| laSoledad a răspuns (pentru anonimg):

Respect! Ai mare dreptate. Cand ajung utilizator senior, am sa-ti marchez raspunsul ca inteligent. Continua sa raspandesti cuvintele Domnului.

| OldSoul a răspuns:

Adevarul este ca situatia ta financiara iti va fi o oarecare piedica.

Nu multi sunt cei dispusi sa vada mai departe de aparente, iar asta se aplica in general, indiferent despre ce vorbim.

Important e sa nu te lasi afectata de aceste probleme, si nici de cuvintele rautaceoase pe care e posibil sa le auzi.

Traim intr-o lume rea, inconjurati de oameni rai, nu trebuie sa le aratam slabiciunile noastre, pentru ca ei acolo te vor lovii.

Acum desigur, nu spun sa minti in legatura cu situatia ta materiala, dar important e sa nu te plangi de fata cu ei, si sa nu te lasi afectata in cazul unor vorbe rautacioase.
Daca ei vad o sensibilitate in asta, vor profita.

Totul tine doar de tine.
Your only limit is you!

Cat despre "relatie cu un baiat" mare atentie si aici, sunt feluri si feluri de baieti, dupa cum am spus mai sus, sunt persoane care vor profita de slabiciunea ta, asta se poate intampla si intr-o posibila relatie, se intampla ca unele fete sa se casatoreasca, sa fie intr-o relatie cu un tip cu o situatie financiara mult mai buna, dar asta vine cu un pret, pentru a scapa de saracie ele ii vor face pe plac respectivului, vor renunta la demnitate, vor renunta la multe, vor deveni sclave, ai grija sa nu se intample asta, daca incep sa apara reprosuri legate de acest aspect e recomandat sa te desparti de respectivul, deoarece el se va considera "salvator" si prin urmare va considera ca ii apartii si ca trebuie sa-i faci pe plac, ceea ce e deplin gresit. Acesta e exemplul negativ, in care intalnesti un partener "profitor", exista posibilitatea sa alegi un tip cu o situatie materiala decenta care nu se va lasa afectat de situatia familiei tale, care te va place pentru ceea ce esti, si nu vei avea probleme ca cele de mai sus.

Deci in concluzie, tine doar de tine daca lasi aceasta problema sa te afecteze sau nu.
Eu spun ca nu e ceva de speriat.
Vorba aceea, cand nu ai nimic, tot ce obtii e pe plus, o imbunatatire.

| RAY a răspuns (pentru OldSoul):

Mare dreptate ai

| Ralukafay a răspuns (pentru OldSoul):

O sa am un loc de munca pe atunci, nu ma voi lasa intretinuta si "salvata" de altii.

| FAndrei a răspuns (pentru OldSoul):

Cel mai pertinent comentariu, respectul meu!

| minrest a răspuns:

DACA situatia ta de acum te stimuleaza sa inveti, ca sa iesi in viitor din ea, atunci saracia se va dovedi a fi fost un avantaj pentru tine, avantajul decisiv. DACA cineva are tot ce ii trebuie de la nastere, si in plus resurse cu care sa faca ce crede, si daca cumva, din aceasta cauza considera ca nu are nevoie sa invete, sau nu ia invatatul prea in serios sau se gandeste la cai in viata care nu implica invatatul serios, atunci bogatia se va dovedi in cazul lui a fi un dezavantaj, dezavantajul fatal.

| mentholinks a răspuns:

Dumnezeu stie.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Faza cu puricii, da. In rest, poate atragi pe cineva, dar de acelasi statut social ca si al tau. Si, sunt mai mult ca sigur ca vei fi prostita foarte usor de cineva.

| Ralukafay a răspuns (pentru anonim_4396):

De ce crezi ca o sa fiu prostita de cineva?

| anonim_4396 explică (pentru Ralukafay):

Ei...oare de ce?

| Ralukafay a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai de ce? Spune-mi tu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Și acum o să îmi spui că o prietenă cu o situație financiară modestă ți-a dat telefonul și contul TPU, pentru a pune întrebarea, nu?

| Ralukafay a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu.Asta e intrebarea mea.

| Ralukafay a răspuns (pentru anonim_4396):

Si telefonul este al meu.Si familia mea are o situatie financiara modesta, dar nici sa ne permitem orice.

| RAY a răspuns (pentru Ralukafay):

Aveti o situatie modesta? parca erati pe drumuri

| Ralukafay a răspuns (pentru RAY):

Pe "drumuri" ma refeream ca nu avem casa noastra,adica noi stam la alti oameni in casa, dar asa avem si noi, sa ne luam de mancare, sa ne platim facturile, am mai mentionat si in alta postare ca bunica mea ingrijeste de o batrana si ia 500 lei pe luna si tataie lucreaza la un batran pe 100 lei pe luna.Nu suntem pe drumuri in sensul ca dormim prin santuri, la cap de pod s.a.m.d.Intelegi?

| RAY a răspuns (pentru Ralukafay):

Tu inventezi acum povesti, ba aveti un salariu, ba bunicata, ba tatie lucra si castiga pe luna o suta de 100 de ron, da tatie si bunicata nu au muncit in viata lor? pe timpul lui ceausescu toti munceau deci nu te cred, amandoi au o pensie, asta sunt povesti, te plictisesti si inventezi, nu ai ce face acasa

| Ralukafay a răspuns (pentru RAY):

Nu am zis ca nu au muncit niciodata in viata lor si tataie lucreaza acum si castiga 100 lei pe luna, si mamaie munceste si castiga 500 lei pe luna.Si bunicii mei inca nu au varsta de pensie.Tu macar ai citit intrebarea si raspunsurile mele.Sau tu comentezi doar sa te afli in ecuatie.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Bună, copilaș frumos!
Trăind la țară, e normal să aveți purici, nu fă din asta o catastrofă. Sărăcia nu e un lucru de lepădat la o persoană, ci de modificat! Iar tu poți, pentru că ești isteață și sunt sigur că tot ce ai tu nevoie e o oportunitate, în rest, vei profita la maxim. Câteva sfaturi prietenești dacă-mi permiți: nu mai fă publice datele tale personale. Asta te poate costa mai mult decât sărăcia, sau unele impedimente actuale; învață germană, pleacă din țară. Uite aici de unde poți învăța: http://www.profadegermana.ro/Cursuri-germana.aspx
https://www.duolingo.com/course/de/en/Learn-German-Online
Investește-ți timpul învățând, nu-l consuma pe Facebook. Nimănui nu-i pasă de postările de pe Facebook, de sărăcia care te-a ținut în loc, sau de scuze. Lumea nu acceptă scuze, ea vrea rezultate. Focusează-te pe asta.
Numai bine! :)

| catalynx a răspuns:

Cu speranta in Dumnezeu o sa gasesti si oameni buni, exista si oameni materialisti, dar si oameni care vad fericirea si iubirea in afara materiei. Sa stii ca vor exista mereu si prieteni care te vor intelege, evident ca prietenii adevarati sunt putini Iar referitor la jumatatea ta nici aici nu trebuie sa fii ingrijorata, ca ceea ce randuieste Dumnezeu oamenilor va fi bun pentru ei, doar trebuie sa ai rabdare. Eu stiu un caz cu o fata care avea o situatie materiala buna si era la un liceu de fite cum se spune, dar care era inlaturata si data la oparte mereu, deci treaba nu e batuta in cuie

| T2LS a răspuns:

Depinde de tine.

| relativsausigur a răspuns:

Sincer? Da
Pentru ca oamenii (majoritatea) prefera oameni cu un statut egal lor, nici mai mare pentru fi umiliti (eventual pentru a profita), nici mai mic pentru ca vor umilii, prin urmare vor pastra ei distanta.
Daca doresti sa fi lasata in pace, incearca sa gasesti o solutie, un job part time, sau ceva din care sa ai bani pentru hainute - macar simple, normale.dar noi si curate mereu!
Asta e lumea in care traim. poti avea un noroc mare sa intalnesti oameni cu, care devii prietena asa cum esti, dar de ce sa risti in extrema aceea de a intalni strambatori pe capete care sa te umileasca iar apoi sa te simti injosita gandindu-te ca pe buna dreptate..atat timp cat hainutele sunt noi si curate..si de bun gust..sa eviti sa arati ca un clown, totul e ok, in conditia aceea nici nu te va interesa daca cineva "trancane" aiurea.
Mai conteaza si vocabularul, accentul, sa nu te faca de ras.
Legat de purici, tot din viitorul tau job part time, ia-to un spray de corp care te fereste de muscaturi.
Succes!

| NoctisFive a răspuns:

Asta consideri tu,, saracie lucie"? Si familia mea sta in chirie, nici eu nu am haine de firma, nici eu nu imi permit sa imi iau telefon nou in fiecare an, nici eu nu imi permit sa ies in fiecare saptamana in oras, nici eu nu imi permit sa merg la mare, dar nici nu am nevoie de aceste lucruri. Mai bine iti cumperi carti, inveti, pentru a le oferi copiilor tai, dar si tie, situatia materiala pe care nu ai avut-o tu. Nu ai nevoie de haine de firma, crede-ma sunt la fel de bune si cele chinezesti, si cele de firma se rup. Nu ai nevoie de telefon performant, acum telefoanele la 500-700 de lei sunt bune si pentru convorbiri cat si pentru jocuri. Nu ai nevoie sa te imbeti in fiecare week-end, nu ai nevoie sa mergi la mare. Poti sa-ti petreci vacanta cu cortul, cu prietenii tai. Nu ai nevoie de sume mari de bani ca sa te distrezi!

| Ralukafay a răspuns (pentru NoctisFive):

Eu nu stau in chirie in sensul ca platesc, nu platim, stam degeaba.Si eu am telefon la 300 lei.

| laSoledad a răspuns (pentru NoctisFive):

Respect! Cand ajung utilizator senior, am sa-ti marchez raspunsul ca inteligent, hehe.

| NoctisFive a răspuns (pentru Ralukafay):

Daca e s-o luam asa si telefonul meu a fost de 400 lei, dar l-am luat acum cca. 3 ani.
Singurul lucru de care ar trebui sa te ingrijorezi in momentul de fata e continuarea studiilor. Am inteles din alte intrebari ca ai tai nu au situatia materiala necesara pentru a te tine in scoala. In ce oras iti vei face liceul? Din cate stiu eu transportul elevilor e asigurat de scoala, cel putin pana in a 10-a, pana cand invatamantul e obligatoriu.
Esti la un liceu teoretic/tehnic/tehnologic/pedagocic? La care?

| NoctisFive a răspuns (pentru laSoledad):

happy

| Ralukafay a răspuns (pentru NoctisFive):

Transportul este asigurat doar cat esti la scoala gimnaziala, apoi totul se plateste, eu am preferat sa merg la o profesionala ca sa ies repede la salariu si cu o calificare, apoi voi continua liceul si facultatea, dar mai intai sa vad si daca o sa merg la profesionala.

| Fitzos_Ady_1995 a răspuns:

Depinde de tine asta depinde cu sti sa mergi in viata in unele cazuri da uni oameni ar putea sa te respinga sau din potriva sa te acepte