| anonim_4396 a întrebat:

Bună,

Dacă vă rog frumos, îmi puteți recomanda și mie niște tehnici de învățare corectă?

Voi cum învățați?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Învățarea care să nu fie doar memorare de texte, presupune un efort de înțelegerer a materialului. Aceasta presupune să faci tot timpul conexiuni dintre ceea ce știi și ceea ce nu știi.
De asemenea începe cu nivelul de interes pe care îl ai față de materialul respectiv. Dacă nu ai un interes clar și ești obligat de situație să îl inveți, atunci este mai greu. Asta să cauți în primul rând.

| RAY a răspuns:

Conteaza si alimentatia https://cum-sa-slabim-sanatos.blogspot.com/......%20memoria

eu invat cuvinte noi din limba care o invat prin sistem de repetitie,adica imi fac o lista cu cuvinte si fiecare cuvant il asociez cu imagini, in context,il scriu, il ascult,ma joc cu el,mai mult vad un documentar cand vreau sa invat ceva legat de stiinta sau conversez cu persoane,stiinta e frumoasa, istoria, la ce ai de invatat? eu in liceu vorbeam mult cu profesori, aveam profi buni, conteaza mult legatura intre prof si elev, nu fi papagal si curios