| Curious2 a întrebat:

Buna, de ce Coreea de Nord are o armata atat de numeroasa : "https://www.worldatlas.com/articles/29-largest-armies-in -the-world.html "?
Politia politica este inclusa in acest numar?
Post Scriptum
Coreea de Nord este o tara comunista. Asta inseamna ca, populatia, este tinuta sub teroare de catre o politie politica.
In Romania, politia politica era numita Securitate.

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca Pot?
Oricine poate fi trecut in armata acolo, : Teoretic Soldat Practic: Da cu matura

| Curious2 explică (pentru anonim_4396):

Asadar, nu toti militarii sunt profesionisti.
Regimul ii gradeaza pe multi, fara ca ei sa aiba habar de ce inseamna viata militara.
Gradele se acorda onorific. Spre exemplu, daca esti un bun savant, primesti grad de ofiter superior.

| Stropdeploaie a răspuns:

Pentru ca tara este sub o conducere comunista! Si un popor pe masura!
Pentru ca acolo esre o zona de risc total de un conflict armat! Si deci armata este pe masura!

| Curious2 explică (pentru Stropdeploaie):

Am auzit ca partidul prefera sa investeasca in politia politica si armata, neglijand populatia civila care sufera de foame.

| Stropdeploaie a răspuns (pentru Curious2):

Pai asta i politica lor! Si asa a fost de multi ani!