| Thecurious a întrebat:

Buna, de ce marea majoritate a profesorilor le recomanda copiilor sa asculte muzica clasica?
Ce ce e mai speciala muzica clasica decat celelalte tipuri de muzica?

Răspuns Apreciat de Editori
| TheGentleman a răspuns:

Muzica clasică este baza muzicii. Ca să înțelegi celălalte tipuri și genuri de muzică, trebuie să înțelegi mai întâi muzica clasică.

De fapt, ce este muzica clasică? Armonia mai multor instrumente. Degeaba vrei să cânți/asculți rock, dacă nu știi să armonizezi instrumentele, ori să le asculți individual pe fiecare, în tot ansamblul. Va ieși doar o mare gălăgie

9 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Majoritatea profesorilor sunt subiectivi, usor prost crescuti, au impresia ca gusturile lor sunt "calea cea dreapta", iar preferintele celorlalti sunt greseli. Nu este deloc asa, ei sunt profesori doar intr-un domeniu, nu le-au trait pe toate, si cel mai important, nu au fost in alte medii. Ei traiesc intr-o bula cu pretentii, in cancelarie.

| Thecurious explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Sa stii ca, unii care au calatorit mullt prin strainatate, au inceput sa isi puna intrebari din alte domenii.
Internetul este o buna modalitate prin care sa iesi din bula ta.

| Celcestietot a răspuns:

Decat scatologia lui Mozzard, mai bine bag o manea.

| Mosotti a răspuns:

De tampiti. Vor sa impuna valorile lor, e un fel de manipulare gen "ascultati ce vrem noi".
Fiecare om e liber sa asculte ce simte ca ii place la ureche, sa fie clar, si manele si house si orice gen! Nu e nevoie sa ma fortez sa ascult ce vor altii doar ca asa considera ei ca e bine.

| Mosotti a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

Bine spus! Multi nici la materia lor nu se pricep prea okey. Pai am cunoscut prof de mate care lasa jumate de clasa corigenta, dar cand avea lucrari de corectat, stia ca e gresit exercitiu dar nu stia unde e greseala! Asa ca intreba alt coleg, dar era al dracu, sobru si arogant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muzica care o asculți afecteaza creierul și personalitatea.
Daca asculta clasica au un creier "classic", daca asculta electronica au un creier electric.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Calitate. Valoare. Informație transmisă prin muzică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Snobism.

| aumih16 a răspuns:

Mozart beethoven bach caruso schnabel etc! astia clasici! ai muzicii de opera!